دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

آزواسپرمی چیست؟

آزواسپرمی وضعیتی است که مانع از اسپرم مرد در منی می شود و علت اصلی ناباروری مردان است. ناباروری وضعیتی است که مرد را از باردار شدن زن پس از 1 سال رابطه جنسی منظم محافظت نشده جلوگیری می کند. این بدان معناست که از هیچ روش پیشگیری از بارداری مانند قرص های ضد بارداری، دیافراگم، کاندوم استفاده نشده است.

آزواسپرمی

بیشتر بخوانید: روش های درمان ناباروری

علت آزواسپرمی چیست؟

اگر جریان اسپرم مسدود شود و نتواند از بدن خارج شود (علت انسدادی) ممکن است آزواسپرمی رخ دهد. آزواسپرمی همچنین ممکن است به دلیل مشکل در تولید اسپرم (علت غیر انسدادی) ایجاد شود.

آزواسپرمی انسدادی

شرایط ژنتیکی، مانند عدم وجود دو طرفه مجرای دفران، ممکن است بر انتقال اسپرم تأثیر بگذارد.

عفونت‌های دستگاه تناسلی مردان، مانند بیضه‌ها یا پروستات، ممکن است بر باروری مردان تأثیر بگذارد.

تروما ممکن است باعث آزواسپرمی شود. آسیب یا جراحی قبلی به ستون فقرات، لگن، قسمت تحتانی شکم یا اندام های جنسی مردانه ممکن است باعث آسیب به دستگاه تناسلی مرد شود. این ممکن است شامل جراحی بر روی فتق اینگوینال (کشاله ران) باشد. تروما ممکن است بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد یا باعث انسداد در جریان یا انتقال اسپرم شود.

واریکوسل عارضه‌ای است که باعث می‌شود سیاهرگ‌ها (رگ‌های خونی) در کیسه بیضه بزرگ شده و گشاد شوند.

آزواسپرمی غیر انسدادی

داروهایی مانند استروئیدها، آنتی بیوتیک ها و داروهایی که برای درمان التهاب یا سرطان استفاده می شوند ممکن است بر باروری مردان تأثیر بگذارند.

سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از داروهای غیرقانونی نیز ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در تولید اسپرم شود.

شرایط ژنتیکی ممکن است بر تولید اسپرم یا رشد اندام های تولید مثل تأثیر بگذارد. اینها عبارتند از سندرم کلاین فلتر و سندرم کالمن.

سطوح غیر طبیعی هورمون ممکن است به دلیل اختلالات بیضه ها ایجاد شود. این ممکن است بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.

پرتوهای مورد استفاده برای درمان سرطان ممکن است بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.

انزال رتروگراد وضعیتی است که باعث می شود منی به جای خارج شدن از بدن به داخل مثانه حرکت کند. معمولاً به دلیل مشکل در مثانه ایجاد می شود و ممکن است به دلیل آسیب نخاعی، داروها یا دیابت باشد.

علل دیگر عبارتند از آفت کش ها، فلزات سنگین، گرما، و بیضه های نزول نشده (بیضه هایی که از شکم به داخل کیسه بیضه حرکت می کنند). هر یک از اینها می تواند بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: ناباروری زنان

علائم و نشانه های آزواسپرمی چیست؟

ناتوانی در باردار کردن همسرتان
افزایش چربی بدن، موهای بدن و بافت سینه
ترشحات شفاف، آبکی یا سفید از آلت تناسلی
وجود توده یا تورم روی کیسه بیضه که شبیه کیسه کرم است (واریکوسل)
استرس یا فشار عاطفی ناشی از ناتوانی در بچه دار شدن
بیضه هایی که کوچک، نرم هستند یا قابل لمس نیستند
سیاهرگ هایی که بزرگ شده، پیچ خورده و ممکن است در کیسه بیضه دیده شوند (واریکوسل)

آزواسپرمی چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما سوالاتی در مورد سلامتی شما و داروهایی که مصرف می کنید می پرسد. او همچنین از شما خواهد پرسید که چه مدت برای بچه دار شدن تلاش کرده اید. او ممکن است در مورد زمان و دفعات فعالیت های جنسی شما و هر گونه مشکلی در مورد تمایلات و عملکردهای جنسی بپرسد. ارائه دهنده شما همچنین در مورد سبک زندگی شما مانند مصرف الکل و سیگار می پرسد. ممکن است به یکی از موارد زیر نیاز داشته باشید:

ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام شود. ارائه دهنده شما به دنبال نشانه هایی از هرگونه عدم تعادل در هورمون های شما، مانند افزایش چربی بدن، موهای بدن و بافت سینه خواهد بود. اندازه و شکل بیضه های شما نیز بررسی می شود. ارائه دهنده شما همچنین ممکن است یک معاینه رکتوم دیجیتال (DRE) برای بررسی پروستات و سایر قسمت های دستگاه تناسلی شما انجام دهد.
بیوپسی روشی است که برای نمونه برداری از بیضه شما استفاده می شود. ارائه دهنده شما ممکن است نمونه را با یک سوزن یا از طریق یک برش کوچک در کیسه بیضه بگیرد. نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. این به تعیین توانایی بیضه ها برای تولید اسپرم طبیعی کمک می کند.
آزمایش خون ممکن است برای دریافت اطلاعات در مورد سلامت کلی شما انجام شود.
آزمایش ژنتیک ممکن است برای جستجوی ژن های غیر طبیعی انجام شود. ژن های غیر طبیعی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در تولید اسپرم، انتقال اسپرم یا تشکیل اندام های تناسلی مردانه شوند.
MRI از غده هیپوفیز شما عکس می گیرد تا دلایل دیگر ناباروری شما را جستجو کند. ممکن است برای کمک به نمایش بهتر تصاویر به شما رنگ داده شود. اگر تا به حال واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست داشته اید، به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اطلاع دهید. با هیچ چیز فلزی وارد اتاق MRI نشوید. فلز می تواند آسیب جدی ایجاد کند. اگر فلزی در بدن یا روی بدن خود دارید، به پزشک اطلاع دهید.
ونوگرافی اسپرماتیک آزمایشی است که موقعیت وریدها را در کیسه بیضه بررسی و نشان می دهد. ممکن است برای بررسی واریکوسل استفاده شود.
سونوگرافی کیسه بیضه یا ترانس رکتال از امواج صوتی برای یافتن توده ها و سایر تغییرات در بیضه ها و کیسه بیضه استفاده می کند. این آزمایشات ممکن است برای بررسی واریکوسل یا هر قسمت از دست رفته دستگاه تناسلی استفاده شود.
آنالیز مایع منی آزمایشی برای بررسی باروری مردان است. با گرفتن نمونه مایع منی انجام می شود.
آزمایش ادرار پس از انزال آزمایشی است که پس از انزال بر روی ادرار شما انجام می شود. این آزمایش اسپرم را در ادرار بررسی می کند. اسپرم در ادرار می تواند نشانه ای از انسداد یا مشکلات انزال باشد.
دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا