دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

انواع جراحی زیبایی واژن چیست؟

انواع جراحی زیبایی واژن مختلف است که جراحی زیبایی یا ساختاری و عملکردی را شامل می شود. بسیاری از زنان در حال حاضر به دنبال جراحی ترمیمی واژن هستند که یا به نوعی بافت طبیعی واژن را افزایش می‌دهد (مانند لابیاپلاستی) یا ساختارهای زیرین را سفت می‌کند تا از افتادگی یا کشیدگی پارگی بافت جلوگیری شود. جراحی های واژن بسیار باهم متفاوت هستند، از لیزر غیر تهاجمی و درمان‌های جوان‌کننده و سفت‌کننده با فرکانس رادیویی گرفته تا جراحی کامل و تهاجمی واژن.

انواع جراحی زیبایی واژن

  • لابیاپلاستی: تغییر شکل لابیا یا “لبه” واژن.
  • واژینوپلاستی: کانال واژن را بعد از زایمان سفت یا ترمیم می کند.
  • کاهش کلاهک کلیتورال: بافت اضافی را که کلیتوریس را می پوشاند از بین می برد.
  • مونسپلاستی: بافت چربی را از ناحیه استخوان عمومی حذف می کند.
  • هیمنوپلاستی: ترمیم پرده بکارت.
  • پرینئوپلاستی: بافت ناقص را بازیابی می‌کند و پرینه را تقویت می‌کند.
جراحی های زیبایی واژن
جراحی های زیبایی واژن

در ادامه انواع جراحی زیبایی واژن را برایتان توضیح داده ایم.

سفت کردن واژن و جوانسازی واژناین اصطلاحات بسته به اینکه با چه کسی صحبت می کنید، به صورت آزاد و به جای هم (نه علمی) استفاده می شوند. کلینیک‌های زیبایی معمولاً اصطلاح «جوان‌سازی واژن» را انتخاب می‌کنند، زیرا آن یک اصطلاح گسترده برای آنچه می‌توان در کلینیک انجام داد (برخلاف جراحی کامل واژن) است. جوانسازی واژن اصطلاحی است که برای انواع زیادی از تغییرات استفاده می شود و می تواند شامل سفت کردن واژن و… باشد.
سفت کردن واژن را می توان در برخی از زنانی که دارای واژن با شلی شدید یا مشکلات دیگر ندارند، با لیزر ژولیت و دستگاه های فرکانس رادیویی، درمان کرد. این دستگاه‌ها روی زنانی که علائم یائسگی مانند خشکی یا سوزش واژن را تجربه می‌کنند و کسانی که پس از زایمان یا به دلیل ضعف بافت از بی‌اختیاری ادرار رنج می‌برند، بهترین کارایی را دارند. توصیه می‌شود این درمان‌ها را همراه با یک برنامه ورزشی خوب کف لگن برای دریافت بهترین نتایج انجام دهید.
در برخی از زنان، سفت شدن قابل توجه واژن پس از این درمان‌ها رخ می‌دهد که می‌تواند با بهبود عملکرد واژن همراه باشد. هر یک از شما به مشاوره شخصی با پزشک نیاز دارید تا بفهمید آیا این جراحی واژن برای شما مناسب است یا نه.
لابیاپلاستیلابیاپلاستی به برداشتن یا افزایش لابیا مینور یا بزرگ (لابیاهای داخلی و یا خارجی) با جراحی گفته می‌شود، که یک جراحی معمول واژینال است. لابیاپلاستی اغلب شامل کاهش یک یا هر دو لابیا مینور (لابیاهای داخلی) یا ماژور (لابیای خارجی) می شود.
برخی از زنان با گذشت زمان، شاید با زایمان یا افزایش سن، دچار افتادگی لابیا می شوند (که می تواند باعث کاهش کلاژن و افتادگی شود). سایر زنان ممکن است با لابیاهای طبیعی بزرگی به دنیا آمده باشند که می تواند در برخی از انواع لباس ها و برخی فعالیت ها (رابطه جنسی و یا دوچرخه سواری) مشکلی ایجاد کند.
لابیاپلاستی با تمام پیامدهای عاطفی آن، یک جراحی کاملاً سریع و با زمان بهبودی سریع است. که رضایت بالای بیماران را به همراه دارد.
واژینوپلاستیواژینوپلاستی یکی دیگر از جراحی های واژن است که می‌تواند شامل تغییر در عضلات، تاندون‌ها و سایر اجزای ساختاری واژن و لگن باشد که ممکن است در طول زمان یا در طول زایمان تغییر کرده باشد و قادر به ترمیم خود نباشد. اغلب واژینوپلاستی با پرینئوپلاستی ترکیب می شود و ممکن است شامل افتادگی شود.
پرینئوپلاستیپرینه ممکن است به هر دلیلی آسیب ببیند، به عنوان مثال در حین زایمان یا با اپیزیوتومی، در نتیجه عملکرد ضعیف تر، از جمله افزایش اندازه دهانه واژن. رابطه جنسی ممکن است به دلیل عدم اصطکاک کمتر لذت بخش شود، اما این ناحیه شل می شود و ممکن است بعد ها ناراحت کننده شود.
نوعی عمل جراحی واژن، پرینئوپلاستی، بافت ناقص را بازیابی می‌کند و پرینه را تقویت می‌کند تا عملکرد طبیعی آن (از جمله در حین رابطه جنسی) بازگردد.
مونسپلاستیمونسپلاستی یک روش جراحی است که طی آن پوست و بافت چربی اضافی را از مونس پوبیس شما حذف می شود. مونس پوبیس شما تپه‌ای از بافت در جلوی استخوان‌های شرمگاهی است که معمولاً از موهای ناحیه تناسلی پوشیده شده است.
کاهش هود کلیتورالگاهی اوقات پوست اضافی کلاهک کلیتورال می تواند باعث ناهموار یا بزرگ به نظر رسیدن فرج شود که می تواند به چند دلیل از جمله عدم تعادل هورمونی رخ دهد. این می تواند باعث ناراحتی فرد شود، به طوری که برخی از زنان از ظاهر بزرگ شدن هود کلیتورال متنفرند و برای اصلاح آن جراحی واژن را انتخاب می کنند. در این جراحی حس تغییری نمی کند، زیرا خود کلیتوریس لمس نمی شود.
هیمنوپلاستییک جراحی واژینال که کمتر انجام می‌شود شامل هیمنوپلاستی می‌شود، جایی که پرده بکارت از بافت فرج یا واژن ساخته می‌شود تا در اولین رابطه جنسی یا معاینه توسط پزشک، نشانه «باکرگی» را در فرد ایجاد کند.
دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا