دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

تعیین جنسیت با ivf

تعیین جنسیت با ivf یک گزینه عالی و دقیق برای زوج هایی است که علاقه مند به تعیین جنسیت نوزاد خود قبل از لقاح هستند. با توجه به دقت بالا و میزان موفقیت بیش از 99 درصد در انتخاب جنسیت از طریق فرآیند IVF، این روش به انتخابی محبوب برای زوج هایی تبدیل شده است که به دنبال انتخاب جنسیت نوزاد خود هستند.

تعیین جنسیت با آی وی اف

با پیشرفت تکنولوژی، زوج ها اکنون کنترل بیشتری بر جنسیت فرزند متولد نشده خود دارند. با استفاده از IVF برای انتخاب جنسیت، والدین می توانند جنسیت کودک خود را قبل از کاشت جنین در رحم مادر انتخاب کنند.

اگر به روش های قدیمی در مورد رژیم غذایی و تغذیه گیاهی برای تعیین جنسیت اعتقادی ندارید، با ما همره باشید تا در مورد تعیین جنسیت با آی وی اف بیشتر بدانید.

روند تعیین جنسیت با ivf

IVF و PGD برای انتخاب جنسیت تکنیک‌های جدیدی هستند که دنیای درمان‌های ناباروری را متحول کردند. تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) روشی است که همراه با لقاح آزمایشگاهی (IVF) استفاده می شود. هدف PGD غربالگری جنین ها از نظر نقص یا اختلالات ژنتیکی قبل از لانه گزینی در رحم است و به زوج ها این امکان را می دهد تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد انتخاب های باروری خود بگیرند.

نگاهی به مراحل IVF و مرحله ای که PGD قطعا اعمال خواهد شد که می تواند مفید باشد:

 • بیمار داروی باروری و فرآیند القای تخمک گذاری را برای تحریک رشد چندین تخمک آغاز می کند.
 • هنگامی که فولیکول ها به بلوغ می رسند، یک تزریق به بیمار برای القای تخمک گذاری انجام می شود.
 • متخصص باروری تخمک ها را از طریق یک فرآیند بازیابی با هدایت اولتراسوند (بازیابی تخمک)، که 34-36 ساعت پس از تزریق انجام می شود، جمع آوری می کند.
 • پس از جمع آوری تخم ها، آنها را در انکوباتور آزمایشگاهی قرار داده و زیر میکروسکوپ بررسی می کنند.
 • سلول‌های اسپرم برای لقاح به هر تخمک اضافه می‌شوند، با جنین‌هایی که با جفت‌های کروموزوم XX (مونث) یا XY (مذکر) ایجاد می‌شوند.
 • سپس مقدار کمی از سلول های بیوپسی شده از هر جنین برای آزمایش ژنتیکی فرستاده می شود تا هویت جنسیتی آن مشخص شود و تأیید شود که کروموزومی طبیعی/سالم است.
 • سپس جنین‌های مورد نظر انتخاب شده و با استفاده از فناوری کاتتر به رحم بیمار منتقل می‌شوند – در صورت موفقیت، این ها در نهایت به جنین تبدیل می‌شوند و نه ماه بعد به دنیا می‌آیند.

نگاهی اجمالی به مراحل PGD | PGD شامل مراحل زیر است:

سلول‌های منشأ گرفته از هر دو شریک ابتدا با جراحی و میکروسکوپی از جنین خارج می‌شوند که طی پنج روز رشد می‌کند. پس از جمع آوری سلول، جنین به طور کامل و ایمن منجمد می شود.
DNA این سلول ها برای بررسی وجود هر گونه اختلال ارثی یا برای اهداف انتخاب جنسیت بررسی می شود. این مرحله حدود 1 تا 7 روز طول می کشد.
پس از تکمیل PGD برای بررسی جنسیت جنین ها یا مشکلات ژنتیکی احتمالی، جنین مجدداً به رحم وارد می شود (معمولاً توسط IVF برای انتخاب جنسیت) و ما منتظر لانه گزینی و آزمایش مثبت بارداری هستیم.
سایر جنین هایی که از نظر ژنتیکی سالم هستند برای لانه گزینی آینده ذخیره و منجمد می شوند. نتیجه این است که PGD مستلزم جمع آوری، لقاح و رشد برای سه تا پنج روز و آزمایش برای 1 تا 7 روز است.

IVF برای میزان موفقیت انتخاب جنسیت

“چگونه پسر دار شویم؟”

“چگونه دختر دار شویم؟”

این سوالات فقط یک جواب دارند! IVF برای انتخاب جنسیت تنها راه حلی است که شما به دنبال آن هستید. همانطور که قبلا ذکر شد، این روش پزشکی شامل تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی است که به زوج ها اجازه می دهد تا جنینی از جنس مورد نظر را قبل از کاشت در رحم خود انتخاب کنند.

PGD می تواند به طور دقیق تعیین کند که چه کروموزوم های جنسی در جنین وجود دارد و PGD را به یکی از دقیق ترین روش ها برای تعیین جنسیت مورد نظر تبدیل می کند.

طبق آخرین آمار، IVF برای انتخاب جنسیت، میزان موفقیت چشمگیری دارد. با دقت بیش از 99 درصد در انتخاب جنسیت، زوج ها می توانند هنگام تصمیم گیری آرامش خاطر داشته باشند.

IVF برای تعیین جنسیت در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده است و به والدین این فرصت را می دهد تا جنسیت فرزند متولد نشده خود را با دقت 100٪ انتخاب کنند. اما از آنجایی که IVF در اکثر کشورها پیچیده و بسیار گران است، تصمیم گیری آن می تواند دشوار باشد، بنابراین در ادامه به مزایا و معایب استفاده از IVF برای انتخاب جنسیت می پردازیم. سپس می توانید تصمیم آگاهانه ای در مورد اینکه آیا این انتخاب برای شما مناسب است یا خیر، بگیرید.

خطرات تعیین جنسیت با IVF

طبق آخرین داده ها، فرآیند انتخاب جنسیت که از طریق PGD انجام می شود، هیچ خطری برای جنین ایجاد نمی کند. بچه های سالمی با انتخاب جنسیت IVF به دنیا می آیند گواه این موضوع هستند اما خود IVF موارد زیر را به همراه دارد و اگر می خواهید برای انتخاب جنسیت از طریق IVF اقدام کنید باید با علم وارد روند درمان شوید.

شایع ترین عوارض ناشی از داروهای تزریقی و خوراکی IVF به شرح زیر است:

 • حالت تهوع
 • سردردهای مکرر
 • حساسیت سینه
 • افزایش وزن
 • کهیر
 • نوسانات خلقی و اضطراب
 • سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS)

مزایای IVF برای انتخاب جنسیت

مزایای IVF برای انتخاب جنسیت می تواند شما را شگفت زده کند و شما را تشویق کند تا برای انتخاب جنسیت کودک آینده خود، IVF را انجام دهید:

ایجاد تعادل در خانواده

داشتن پسر و دختر در خانواده خود عامل اصلی برای والدین هنگام انتخاب جنسیت است. در حالی که برخی از والدین می خواهند فقط پسریا فقط دختر داشته باشند، برخی دیگر هر دو را ترجیح می دهند.

سادگی برنامه ریزی شاید یکی دیگر از مزایای مهم دانستن جنسیت فرزندتان باشد. اگر جنسیت بچه ناشناخته باشد، اقدامات زیادی باید برای آماده شدن برای یک نوزاد جدید انجام شود، که ممکن است عجولانه و طاقت فرسا شود.

پیشگیری از اختلالات ژنتیکی

اجتناب از بیماری های مرتبط با جنس مزیت اصلی انتخاب جنسیت با IVF است. بسیاری از بیماری های ژنتیکی می توانند تأثیر قابل توجهی بر یک جنس نسبت به دیگری داشته باشند.

والدینی که ناقل اختلالات ژنتیکی مرتبط با جنس هستند یا دارای چنین اختلالاتی هستند، ممکن است تصمیم بگیرند که فقط فرزندانی از یک جنس داشته باشند تا احتمال ابتلای فرزندانشان به چنین اختلالاتی را کاهش دهند.

دو بیماری شایع شب کوری مادرزادی و دیستروفی عضلانی دوشن هستند. در ادامه توضیح خواهیم داد که چگونه IVF برای انتخاب جنسیت می تواند از هر دو اختلال ژنتیکی جلوگیری کند:

شب کوری مادرزادی ثابت (CSNB)CSNB اغلب بلافاصله پس از تولد در مردان ایجاد می شود. یک بیماری ارثی به نام شب کوری مادرزادی که می تواند در پسران ظاهر شود، دید در نور کم را دشوار یا غیرممکن می کند. اگر این موضوع در بستگان زوج هایی که می خواهند پدر و مادر شوند وجود دارد، پس قطعاً می خواهند به داشتن فرزندان دختر فقط فکر کنند.
از آنجایی که احتمال بچه دار شدن دختر با روش ها و روش های طبیعی 100 درصد نیست (احتمال کمی وجود دارد و ریسک بالایی دارد)، در چنین مواردی متخصصان ناباروری به روش PGD برای انتخاب جنسیت با IVF توصیه می کنند. این تنها راهی است که والدین مورد نظر می توانند مطمئن شوند که نوزادشان یک دختر سالم خواهد بود.
دیستروفی عضلانی دوشن (DMD)یک اختلال ژنتیکی مرتبط با جنس به نام دیستروفی عضلانی دوشن اغلب در سنین یک تا شش سالگی ظاهر می شود. به طور معمول، این بیماری منجر به زوال شناختی، مشکلات قلبی عروقی و ضعف فیزیکی می شود.
در زمان نوجوانی، بسیاری از مردان مبتلا به این بیماری برای بهبود تحرک خود به ویلچر نیاز دارند. از آنجایی که این بیماری با X مرتبط است، تنها ناقلین زن ممکن است این بیماری را به فرزندان خود منتقل کنند. اگر سابقه این مشکل در خانواده وجود دارد، بهتر است مادران آینده نگر از داشتن فرزند پسر خودداری کنند. همچنین در این مواقع متخصصان ناباروری با والدین صحبت می کنند و گزینه فوق العاده یعنی IVF برای انتخاب جنسیت را انتخاب می‌کنند!

هزینه تعیین جنسیت با IVF

هزینه تعیین جنسیت با آی وی اف از کلینیکی به کلینیک دیگر می‌تواند متفاوت باشد.

IVF ساده نیست. به آزمایشگاه های پیشرفته و کلینیک های مجهز نیاز دارد. تمام مراحل IVF، از جمله روش بازیابی تخمک، آزمایش PGD/PGS، رشد جنین و انتقال جنین، درمان IVF را به یک درمان زمان‌بر و گران‌قیمت تبدیل می‌کند.

دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا