دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

جراحی های ژنیکولوژی

پس از قرار ملاقات با یک متخصص زنان، ممکن است برخی از زنان برای حفظ سلامت خود نیاز به یک روش درمانی داشته باشند. جراحی های ژنیکولوژی انواع مختلفی دارند که با توجه به بیماری فرد متخصص تصمیم می‌گیرد کدام روش جراحی انجام شود.

هیسترکتومی

هیسترکتومی یکی از جراحی های ژنیکولوژی می‌باشد که روشی برای برداشتن رحم است. این یک نوع جراحی بسیار رایج برای زنان در سراسر جهان است. برداشتن رحم به این معنی است که دیگر نمی توانید باردار شوید. انواع مختلف هیسترکتومی عبارت‌اند از:

هیسترکتومی لاپاراسکوپی کامل (TLH)TLH برداشتن رحم و دهانه رحم از طریق چهار برش کوچک شکمی است. بسته به بیماری فرد، تخمدان ها و لوله های فالوپ نیز ممکن است برداشته شوند.
هیسترکتومی سوپراسرویکال لاپاراسکوپی (LSH)این روش شامل برداشتن رحم به روش لاپاراسکوپی است و بیمار می تواند دهانه رحم خود را حفظ کند. بیمار می تواند تخمدان های خود را نگه دارد یا همزمان آنها را خارج کند.
هیسترکتومی واژن با کمک لاپاراسکوپی (LAVH)LAVH یک روش جراحی با استفاده از لاپاراسکوپ برای هدایت برداشتن رحم و یا لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها از طریق واژن است.

برداشتن فیبروم

فیبروم ها تومورهای غیر سرطانی در عضله رحم هستند. روش های درمانی برای از بین بردن فیبروم عبارتند از:

میومکتومی لاپاراسکوپی برای فیبروماین جراحی شامل برداشتن فیبروم (تومورهای غیر سرطانی در عضله رحم) از دیواره رحم است.
میومکتومی هیستروسکوپیمیومکتومی هیستروسکوپی شامل قرار دادن یک ابزار دید با نور نازک (هیستروسکوپ) از طریق واژن و دهانه رحم به داخل رحم است. این ابزار سپس به پزشک اجازه می دهد تا فیبروم را مشاهده کند تا آن را از طریق واژن خارج کند.

برداشتن کیست تخمدان

کیست تخمدان کیسه ای پر از مایع است که روی تخمدان زن ایجاد می شود. بیمارانی که نیاز به برداشتن کیست دارند ممکن است درمان کم تهاجمی زیر را انجام دهند:

سیستکتومی تخمدان لاپاراسکوپی

سیستکتومی تخمدان لاپاراسکوپیک جراحی برای برداشتن کیست از یک یا هر دو تخمدان با استفاده از برش های کوچک و ابزارهای تخصصی است.

درمان چسبندگی رحم

چسبندگی ها اسکارهایی هستند که معمولاً پس از جراحی به عنوان بخشی از فرآیند بهبود در بدن ایجاد می شوند.

درمان چسبندگی با لاپاراسکوپی

این روش برای درمان دردهای مزمن شکمی و لگنی ناشی از چسبندگی رحم استفاده می شود.

هیستروسکوپی تشخیصی

هیستروسکوپی تشخیصی یک روش جراحی برای ارزیابی حفره آندومتر، لایه ای از غشاهای مخاطی است که رحم را پوشانده است.

از بین بردن پولیپ رحم

پولیپ های رحم سلول های غیر سرطانی هستند که در دیواره داخلی رحم رشد می کنند و تا حفره رحم گسترش می یابند.

پولیپکتومی هیستروسکوپی

پولیپکتومی هیستروسکوپی یک عمل جراحی برای برداشتن پولیپ رحم است. این اجازه می دهد تا رحم حفظ شود.

از بین بردن پولیپ رحم

بیشتر بخوانید: لابیاپلاستی در کرج

ابلیشن آندومتر هیستروسکوپی

برای دیدن داخل رحم از یک ابزار دید با نور نازک (هیستروسکوپ) استفاده می شود. سپس برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحم، عمل ابلیشن آندومتر انجام می شود و پوشش داخلی رحم را از بین می برد.

بستن لوله ها با هیستروسکوپی (Essure)

بستن لوله ها با هیستروسکوپی نوعی روش عقیم سازی لوله ها است که از دهانه های طبیعی بدن برای قرار دادن ایمپلنت های کوچک در لوله های فالوپ استفاده می کنند. این ایمپلنت ها باعث رشد بافتی می شوند که لوله ها را مسدود می کند. نیازی به برش جراحی نیست.

جراحی به کمک رباتیک

در جراحی به کمک رباتیک، جراح از یک دستگاه کنترل شده توسط کامپیوتر استفاده می کند که ابزارهای جراحی را بر اساس حرکات خود حرکت می دهد، موقعیت را پیدا می‌کند و درمان می کند. او با یک مانیتور پشت کنسول کامپیوتر می نشیند و دوربین یک نمای سه بعدی از ناحیه جراحی را ارائه می دهد که 10 برابر بیشتر از دید طبیعی یک فرد بزرگ شده است. دست‌های جراح، رباتیک را برای انجام این عمل کنترل می‌کنند.

جراحی با کمک رباتیک برای درمان افتادگی اندام لگن، فیبروم ها و سرطان های زنان در بیماران انجام می شود.
مزایای عمل جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • کاهش ضربه و درد بدن
  • کاهش از دست دادن خون و یا نیاز به انتقال خون
  • کاهش درد و یا ناراحتی بعد از عمل

سیستم جراحی رباتیک به جراحان اجازه می دهد تا روش های پیچیده کم تهاجمی را با استفاده از مجموعه ای از برش های کوچک به جای یک برش بزرگ انجام دهند. ساکروکولپوپکسی یا میومکتومی لاپاراسکوپی که در گذشته نیاز به برش بزرگ داشت، اکنون می‌تواند با برش‌های جزئی انجام شود که زمان بهبودی و راحتی بیمار را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

با نمای سه بعدی استریوسکوپی ارائه شده توسط سیستم جراحی، جراحان می توانند به راحتی آناتومی حیاتی را در حین انجام برش های جراحی دقیق و برداشتن بافت های خاص را شناسایی کنند. ابزارهای ربات مهارت های پیشرفته ای را برای جراحان فراهم می کند که همیشه با استفاده از ابزارهای لاپاراسکوپی معمولی یا روش باز در دسترس نیستند. سیستم جراحی ربات امکان یک روش جراحی جایگزین کم تهاجمی را برای جراحی باز زنان فراهم می کند.

دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا