دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

انجام جراحی پرینورافی واژن در کرج

جراحی پرینورافی واژن در کرج یکی از انواع جراحی زیبایی واژن و به منظور سفت کردن ناحیه بین واژن و مقعد است و برای کمک به باریک کردن دهانه واژن پس از زایمان یا آسیب های تروماتیک طراحی شده است. در تعریف دیگری از جراحی پرینورافی واژن باید گفت که برای کسانی که در اثر زایمان، ضربه یا هر یک عواملی که نیاز به بازیابی عملکرد واژن دارند، این جراحی نتیجه بخش است. پرینورافی یک جراحی است که ناحیه بین مقعد و واژن به نام پرینه را سفت می­کند. این عمل موجب بهبود رضایت جنسی نیز میشود.

هدف از این عمل جراحی زیبایی کمک به اندام های تناسلی و عضلات کف لگن است. زایمان، تغییر وزن، ضربه و عوامل دیگر می­تواند به این ناحیه آسیب برساند و باعث شود پوست اطراف دهانه واژن یک خانم شل و کشیده شود ویا داخل واژن نیاز به ترمیم و تنگ شدن داشته باشد.

جراحی پرینورافی

انجام عمل جراحی پرینورافی واژن در کرج یک عمل زیبایی است یا درمانی؟

همانطور که اشاره شد جراحی پرینورافی واژن به منظور تقویت و سفت کردن پرینه، تنگ کردن دهانه واژن و ترمیم پوست شل زخم یا آسیب دیده اطراف واژن، می­تواند ظاهر ناحیه پرینه در یک زن را بهبود بخشد؛ زیرا وجود چنین موضوعی ممکن است منجر به کاهش رضایت در هنگام رابطه جنسی یا احساس عدم خودآگاهی شود. چرا که در برخی موارد دیده شده که آسیب عضلانی موجب بروز مشکلاتی چون بی اختیاری در هنگام ادرار گردیده است.

از این رو در یک بررسی کلی، برخی از دلایلی که موجب می­شود تا افراد عمل جراحی پرینورافی را انتخاب کنند عبارتند از:

 • پوست شل، برآمده یا خالی در اطراف واژن.
 • بافت اسکار بیش از حد پس از اپیزیوتومی یا پارگی در هنگام زایمان واژینال.
 • از دست دادن حس هنگام رابطه جنسی.
 • وجود بی اختیاری در ادرار و یا روده.
 • بروز عزت نفس پایین.
 • عدم تمایل به رابطه جنسی.
 • تحریک، ناراحتی یا درد واژن.

تمامی این مشکلات به کمک جراحی پرینورافی واژن برطرف خواهد شد.

عوامل ایجاد آسیب در پرینه

عواملی که موجب شده تا تمایل به انجام جراحی پرینورافی واژن در افراد بیشتر شود متعدد است. اما می­توان به فرایند زایمان بخصوص زایمان طبیعی به عنوان اصلی­ترین علت آسیب به ناحیه پرینه دانست. زایمان واژینال دهانه واژن فرد را می­کشد تا کودک بتواند از رحم خارج شده و بیرون بیاید. زایمان های واژینال مکرر شانس زن را برای داشتن دهانه شل و کشیده واژن افزایش می­دهد.

لذا اگر مادر در حین زایمان دچار پارگی پرینه شود یا نیاز به اپیزیوتومی داشته باشد، در معرض خطر بافت اسکار یا بهبود نامناسب عضلات واژن خود قرار می­گیرد. بافت اسکار می­تواند باعث بروز ناراحتی و در نتیجه از دست دادن حس در ناحیه واژن شود.

عوامل دیگری که موجب می­شود دهانه واژن کشیده یا بازتر شده و یا به پرینه آسیب میزند عبارتند از:

 • کاهش یا افزایش وزن شدید.
 • وجود تروما یا جراحت.
 • زور زدن یا ضربه مکرر مثلا در هنگام مانند اسب سواری.
 • انجام ورزش­هایی با تاثیر بالا.
 • ایجاد بیماری های زنان و زایمان.
 • ژنتیک و افزایش سن

نیاز بیمار به بیهوشی کامل یا موضعی در  جراحی پرینورافی واژن در کرج

انجام پرینورافی با بیهوشی موضعی یا عمومی وا بسته به شرایط هر فرد و میزان کاری که قرار است جراح روی او انجام دهد دارد. مدت زمان جراحی این روش درمانی حدود یک ساعت طول می­کشد. نکته مهم این است که بیمار پس از ریکاوری و یک بهبودی کوتاه در مرکز جراحی یا مرکز سرپایی، می تواند به خانه برود و بستری شدن در بیمارستان خیلی به ندرت برای فردی مورد نیاز است.

در نظر داشته باشید که مانند بسیاری از روش‌ها، بدن فرد برای بهبودی پس از پرینورافی به زمان نیاز دارد و در چند روز اول می‌تواند انتظار کمی تورم و ناراحتی داشته باشد. اکثر پزشکان استفاده از مسکن­ها را برای کمک به این درد توصیه می­کنند. همچنین انجام حمام و مرطوب نگهداشتن ناحیه پرینه به کمک آب ولرم نیز ممکن است در هفته های اول بهبودی آرامش بخش باشد.

از طرفی رعایت موارد زیر برای درمان کامل این جراحی ضرورت دارد:

 • جلوگیری از رابطه جنسی حداقل به مدت شش هفته
 • محدود نمودن فعالیت ها حداقل برای چهار هفته. (خود داری از بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش های سنگین)
 • نوشیدن مقدار زیادی آب و مصرف فیبر برای جلوگیری از یبوست.
 • تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه جراحی شده.

نتایج مطلوب جراحی پرینورافی واژن در کرج توسط پزشک حاذق

جراحی پرینورافی واژن اگر به موقع و توسط یک جراح متخصص زنان و زایمان باتجربه انجام شود قطعا نتایج مطلوبی خواهد داشت. از جمله این نتایج می توان به سفت شدن دهانه واژن اشاره نمود. جراح با از بین بردن پوست آسیب دیده و ترمیم بافت عضلانی اطراف، واژن را تنگ نموده و دهانه آن را نیز بسته­تر می­نماید. در طول عمل، جراح یک برش کوچک V شکل در دهانه واژن بیمار ایجاد می­کند. آنگاه قبل از بخیه زدن ناحیه بسته، بافت را برمی­دارد و ماهیچه های زیرین را ترمیم می­نماید.

انتخاب یک پزشک ماهر و کارکشته کمک میکند تا نتایج حاصل از بهبودی بطور رضایتبخش و مطلوب باشد. دکتر خواجه وند یکی از پزشکان حاذق و پرتجربه درزمینه جراحی پرینورافی واژن است که با دقت و وقتی که برای بیمار خود می­گذارد سعی دارد به بیمار در ایجاد حس رضایت از بدن خود، درمان او و نیز ایجاد اعتماد به نفس بیشتر او کمک نماید.

نتیجه گیری

جراحی پرینورافی واژن که پرینئوپلاستی نیز نامیده می­شود یک عمل جراحی برای ترمیم پرینه و اندام های خارجی واژن (فرج) است که موجب بهبود وضعیت واژن می­گردد. اگر ناحیه واژن در اثر عواملی چون افزایش سن، زایمان متعدد، رابطه جنسی و یا ضربه و هر عامل دیگری نیاز به تنگ شدن داشته باشد این عمل می تواند شرایط مورد نظر بیمار را فراهم آورد. جراحی پرینورافی واژن باید حتما توسط یک پزشک متخصص زنان و زایمان انجام شود.

دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا