دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

درمان فیبروم رحم

درمان فیبروم رحم بسته به علائم، اندازه، تعداد و محل فیبروم ها می تواند متفاوت باشد. از آنجایی که فیبروم ها تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که به ندرت بدخیم (سرطانی) می شوند، درمان ترجیحی برای فیبروم هایی است که علائمی ایجاد نمی کنند. بیشتر فیبروم‌ها بدون درمان ناپدید می‌شوند.

هدف از درمان فیبروم رحم

هدف از درمان فیبروم رحم

اهداف درمان فیبروم رحم عبارتند از:

 • تسکین علائم
 • کاهش مداوم اندازه فیبروم ها
 • حفظ باروری در صورت تمایل
 • اجتناب از آسیب

درمان های خانگی فیبروم رحم

 • استرس را کاهش دهید

تحقیقات نشان می دهد استرس مزمن می تواند تاثیر منفی بر سلامت زنان داشته باشد. برخی تحقیقات اولیه سطوح استرس بالا را با علائم فیبروم مرتبط می‌دانند.

سطح بالای استرس باعث تولید بیش از حد هورمون های استرس آدرنال مانند کورتیزول می شود. این می تواند تعادل هورمونی شما را بر هم بزند و سطح استروژن و پروژسترون را کاهش دهد.

فیبروم های رحمی در محیط های هورمونی پر هرج و مرج رشد می کنند و رشد در اندازه فیبروم های رحمی در زمان های پر استرس زندگی مشاهده می شود.

تکنیک‌های ریلکسیشن مانند یوگا، ماساژ، تای چی و طب سوزنی به‌عنوان ابزاری مؤثر برای مدیریت استرس و تسکین درد شناخته شده‌اند.

 • حفظ وزن مناسب

یک متاآنالیز بزرگ نشان داد که زنان چاق 19 تا 26 درصد بیشتر در معرض فیبروم رحمی هستند، اگرچه ارتباط علت و معلولی بین این دو ناشناخته است.

تحقیقات دیگر به رابطه بین درصد چربی بدن، شاخص توده بدنی و سایر معیارهای مرتبط با چاقی پرداخته و دریافتند که مقادیر بالاتر این معیارها با حدود سه تا هشت برابر بیشتر خطر ابتلا به فیبروم مرتبط است.

 • فشار خون پایین

مطالعات نشان می دهد که وجود فیبروم رحم با فشار خون بالا (افزایش فشار خون) مرتبط است و شیوع فشار خون بالا در زنان مبتلا به فیبروم رحم تا 40 درصد نشان داده شده است. کاهش فشار خون ممکن است به فیبروم شما کمک کند و سلامت کلی را بهبود بخشد.

 • مصرف گوشت قرمز را محدود کنید

مصرف زیاد گوشت قرمز با شیوع بیشتر فیبروم همراه است، اما ارتباط علت و معلولی بین این دو ناشناخته می‌باشد. متخصصان توصیه میکنند مصرف گوشت قرمز را محدود کنید.

 • از مصرف غذاهای فرآوری شده خودداری کنید

غذاهای فرآوری شده دارای مواد افزودنی زیادی هستند که برای سلامتی مضر هستند، به خصوص اگر قند، سدیم یا کالری بالایی داشته باشند.

تحقیقات نشان داده است که حتی مصرف گهگاهی افزودنی‌های غذایی خطر ابتلا به فیبروم را افزایش می‌دهد و مصرف مکرر آنها این خطر را چند برابر می‌کند.

 • از مصرف سویا خودداری کنید

مصرف زیاد سویا با خطر بالای فیبروم رحم همراه است زیرا سویا حاوی فیتواستروژن است که می تواند سطح استروژن را افزایش دهد.

 • ویتامین ها و داروهای مسکن بدون نسخه (OTC)

مانند ایبوپروفن که  از رایج ترین داروهای بدون نسخه هستند که برای مبارزه با علائم فیبروم رحمی استفاده می شوند.

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID)

اولین خط دفاعی در برابر درد فیبروم، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن است که به تسکین درد خفیف کمک می کند.

نشان داده شده است که مصرف منظم NSAID ها باعث کاهش خونریزی شدید قاعدگی ناشی از فیبروم می شود، اگرچه برای استفاده مکرر باید با بهترین متخصص زنان و زایمان کرج خود مشورت شود زیرا استفاده از NSAID ها برای بیش از 90 روز متوالی می تواند منجر به زخم های گوارشی در برخی از زنان شود.

 • ویتامین دی

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که مصرف مکمل های خوراکی ویتامین D منجر به کاهش قابل توجهی در اندازه فیبروم های رحمی در زنان یائسه می شود.

انجام جراحی برای درمان فیبروم رحم 

با گزینه های جراحی بسیار زیادی که وجود دارد، دانستن اینکه کدام یک برای شما بهترین است می تواند سخت باشد. یافتن یک متخصص زنان و زایمان که در انجام این روش ها مهارت داشته باشد نیز می تواند چالش برانگیز بوده.

 • میومکتومی

اگر مایل به بچه دار شدن در آینده هستید، می توانید میومکتومی را انتخاب کنید، عملی که  برای برداشتن فیبروم رحم را حفظ می کند.

این اغلب یک انتخاب ارجح برای زنان در سنین باروری است، اگرچه احتمالاً یک راه حل موقتی است زیرا فیبروم ها می توانند دوباره رشد کنند.

میومکتومی اغلب از طریق یک برش بزرگ شکمی انجام می شود، اگرچه یک تکنیک جراحی که از برش های کوچک استفاده می کند، به نام لاپاراسکوپی، وجود دارد.

میومکتومی لاپاراسکوپی فیبروم ها را با استفاده از ابزارهای دسته بلند و یک دوربین کوچک که به عنوان لاپاراسکوپ نیز شناخته می شود از طریق یک برش یک چهارم اینچی که در ناف یا نزدیک آن ایجاد می شود، ارزیابی و حذف می کند. به این روش رویکرد کم تهاجمی نیز گفته می شود.

 • هیسترکتومی

برداشتن رحم با جراحی از طریق هیسترکتومی موثرترین درمان را در برابر فیبروم ها ارائه می کند و احتمال بازگشت آنها را از بین می برد، اما فرد دیگر باردار نمی‌شود.

هیسترکتومی معمولاً بهترین درمان برای زنان است که خواهان درمان قطعی هستند و تمایلی به بچه دار شدن در آینده ندارند.

 • آمبولیزاسیون فیبروم رحم (UFE)

در طول آمبولیزاسیون فیبروم رحمی (UFE)، ذرات کوچک پلی وینیل الکل از طریق یک کاتتر به شریان های رحمی تزریق می شود که جریان خون را به فیبروم ها مسدود می کند و باعث کوچک شدن و از بین بردن آنها می شود. این روش معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود.

دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا