دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ، یا همان وارویکوز جنسی، یک عفونت تناسلی است که به علت انتقال ویروس HPV (Human Papilloma Virus) رخ می‌دهد. این ویروس عموماً از طریق تماس جنسی به افراد دیگر منتقل می‌شود. این عفونت ممکن است بیماری‌هایی مانند تومورهای سرویکس رحم ، پروستات و سایر عفونت‌های جنسی را ایجاد کند. علائم زگیل تناسلی ممکن است شامل تشکیل برآمدگی های خارش آور ، خونریزی و درد باشد. برای تشخیص و درمان زگیل تناسلی ، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم و نشانه ها زگیل تناسلی

هنگامی که فردی مبتلا به ویروس پاپیلومای انسانی باشد، می تواند ویروس را به پارتنر خود منتقل کند و باعث ایجاد زگیل تناسلی در او شود. انواع مختلفی از HPV وجود دارد، اما فقط برخی از آنها می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند.

انواع مختلفی از عفونت وجود دارد که باعث سرطان خواهند شد و برخی از انواع HPV می توانند باعث سرطان رحم، مقعد، دهان و گلو و آلت تناسلی شوند.همچنین امکان ابتلا به بیش از یک نوع HPV نیز وجود دارد.

زگیل تناسلی را می‌توان به روش‌های مختلفی درمان کرد، اما از بین بردن کامل آن‌ها دشوار است. ممکن است نیاز باشد چندین بار لازم باشد به متخصص پوست برای مراقبت مراجعه کنید.

علائم و نشانه ها زگیل تناسلی

زگیل تناسلی می تواند در اشکال و اندازه های مختلف ظاهر شود. زگیل تناسلی می تواند به صورت تکه های بزرگ یا فقط یک تکه کوچک ظاهر شود.

علائم قابل مشاهده رایج زگیل تناسلی عبارتند از:

 • برجستگی های رنگی پوست که کوچک و پراکنده هستند.
 • گروهی از برآمدگی ها که شبیه گل کلم هستند.
 • رشد دستگاه تناسلی. این رشدها می توانند صاف، برآمده، صاف یا خشن باشند.

ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید و هیچ علامتی احساس نکنید، اما زگیل ممکن است خارش، درد، خونریزی یا سوختگی داشته باشد.

زگیل تناسلی ممکن است در نواحی زیر دیده شود:

برای زنانبرای مردان
ولووا
واژن
دهانه رحم
کشاله ران
آلت تناسلی
کیسه بیضه
ران
کشاله ران

هم در مردان و هم در زنان:

پس از رابطه دهانی با فرد مبتلا به HPV، زگیل تناسلی می تواند در گلو و دهان ظاهر شود.
پس از رابطه مقعدی با فرد آلوده به HPV، زگیل تناسلی می تواند در داخل یا اطراف مقعد ظاهر شود.

چه کسانی به زگیل تناسلی مبتلا می شوند؟

اگر فردی با فرد مبتلا به ویروس پاپیلومای انسانی رابطه جنسی داشته باشد، ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شود. اکثر افرادی که رابطه جنسی داشته اند یک نوع HPV داشته اند. این مورد در افراد زیر سی سال شایع است.

فقط به این دلیل که یک فرد عفونت HPV دارد به این معنی نیست که به زگیل تناسلی مبتلا خواهد شد. اگر سیستم ایمنی قوی دارید، می تواند با ویروس مبارزه کند، به همین دلیل است که بسیاری از افراد مبتلا به HPV به زگیل تناسلی مبتلا نمی شوند. بدن اکثر افراد پس از چند سال از شر این ویروس خلاص می شود. وقتی این اتفاق می افتد، آن فرد دیگر نمی‌تواند آن ویروس را انتقال بدهد.

اگر فردی سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد، ممکن است نتواند با ویروس مبارزه کند. اگر بدن نتواند با عفونت مبارزه کند، به احتمال زیاد زگیل تناسلی رشد خواهد کرد. بسیاری از موارد می توانند سیستم ایمنی فرد را تضعیف کنند، مانند سرطان و ایدز. برخی از داروها نیز می توانند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کنند. دارویی که به افرادی که پیوند عضو داشته اند داده می شود یکی از داروهایی است که می تواند سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد. این دارو از دفع عضو جدید توسط بدن آنها جلوگیری می کند.

به دلایلی ناشناخته، تحقیقات نشان داده است افرادی که سیگار می کشند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زگیل تناسلی هستند.

زگیل تناسلی ممکن است در کودکان اتفاق بیفتد، هرچند به ندرت ممکن است رخ دهد. مواردی وجود داشته است که مادر مبتلا به HPV ویروس را در حین زایمان به فرزند خود منتقل کرده است. ممکن است نوزاد با زگیل قابل مشاهده به دنیا نیاید اما ممکن است بعدا خود را نشان دهد. اگر کودکی زگیل تناسلی داشته باشد، می تواند نشانه سوء استفاده جنسی نیز باشد.

چه چیزی باعث زگیل تناسلی می شود؟

یک فرد می تواند به سه روش به زگیل تناسلی مبتلا شود:

 • رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی
 • تماس با اندام تناسلی فرد آلوده
 • مادر می تواند نوزاد خود را در حین زایمان آلوده کند

زگیل تناسلی ممکن است بلافاصله ظاهر نشود. ممکن است چند هفته یا چند ماه بعد مشخص شوند.

چگونه متخصصین زگیل تناسلی را تشخیص می دهند؟

صحبت در مورد زگیل تناسلی ممکن است خجالت آور باشد. اکثر مردم نمی خواهند در مورد رشد عجیب و غریب ویروسی در قسمت های خصوصی خود صحبت کنند. اما این را در نظر داشته باشید که یک متخصص پوست می تواند به شما بگوید که این بر آمدگی ها چیست و با شما در مورد روش های درمانی صحبت کند.

برای تشخیص زگیل تناسلی، متخصص پوست آنها را معاینه می کند. در صورت امکان، متخصص پوست ممکن است زگیل را بردارد یا تکه ای از آن را برداشته و به آزمایشگاه بفرستد. پس از انجام آزمایش روی زگیل، زگیل تناسلی را می توان تایید کرد.

متخصصین چگونه زگیل تناسلی را درمان می کنند؟

اگرچه برخی از زگیل‌های تناسلی بدون درمان از بین می‌روند، اما برداشتن زگیل مزایای خاصی دارد:

 • خطر انتشار HPV را کاهش می دهد.
 • به تسکین درد و خارش کمک می کند.
 • به شما می گوید که آیا زگیل ها سرطانی هستند یا نه.
 • برخی از زگیل ها ممکن است به سختی از بین بروند، حذف آنها به این امر کمک می کند.

اگر تصمیم دارید که می خواهید زگیل تناسلی خود را به جای اینکه اجازه دهید خود به خود از بین برود، درمان کنید، باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. خرید داروی زگیل بدون نسخه ایده خوبی نیست. این داروها برای انواع مختلف زگیل هستند و هیچ کمکی به شما نمی کنند. زگیل تناسلی به نوع متفاوتی از درمان نیاز دارد.

درمان های مختلفی برای زگیل تناسلی وجود دارد. یک متخصص قبل از تصمیم گیری در مورد درمان صحیح، محل قرارگیری زگیل ها، سلامت شما و تعداد زگیل های شما را بررسی می کند.

درمان ممکن است شامل یک روش در مطب متخصص پوست شما یا دارویی باشد که می توانید برای زگیل های خود استفاده کنید. موارد زیر گزینه های مختلف درمان زگیل تناسلی هستند:

دارو درمانی

بیشتر اوقات، متخصص دارویی را تجویز می کند که سپس در خانه روی زگیل تناسلی خود استفاده می کنید. این داروها عبارتند از:

 • پودوفیلوکس رشد سلول های زگیل را متوقف می کند و برای زگیل های خارجی استفاده می شود.
 • Imiquimod به تقویت سیستم ایمنی بدن برای کمک به مبارزه با HPV کمک می کند.
 • پماد عصاره چای سبز برای زگیل های اطراف مقعد و زگیل های خارجی استفاده می شود.

روش های درمانی

این روش ها می تواند توسط متخصص در طی یک ویزیت مطب انجام شود.

 • کرایوسرجری که در آن زگیل ها با نیتروژن مایع منجمد می شوند.
 • اکسیزیون جایی که زگیل ها بریده می شوند.
 • الکتروکوتر که در آن زگیل ها توسط جریان الکتریکی از بین می روند.
 • لیزر درمانی که در آن زگیل ها با نور لیزر از بین می روند.

گاهی اوقات قبل از بین رفتن همه زگیل ها بیش از یک بار به بهترین متخصص زنان و زایمان در کرج مراجعه می شود.

سایر درمان‌ها

ممکن است دارو به زگیل تناسلی تزریق شود، و این گزینه معمولاً زمانی استفاده می‌شود که همه درمان های دیگر با شکست مواجه شود. یک داروی ضد ویروسی به نام اینترفرون.

جلوگیری

کارهای خاصی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به HPV و زگیل تناسلی انجام دهید: واکسن را بزنید. دو واکسن HPV وجود دارد و اگر بین 9 تا 26 سال سن دارید، ممکن است بتوانید یکی را دریافت کنید.

یکی از واکسن های HPV چهار ظرفیتی است، به این معنی که می تواند از شما در برابر 4 نوع HPV محافظت کند. این واکسن هم برای مردان و هم برای زنان 9 تا 26 ساله است. این واکسن می تواند به پیشگیری از انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند کمک کند. برای اینکه یک فرد به طور کامل واکسینه شود، باید سه واکسن بزند. و برای اینکه واکسن موثر باشد، باید هر سه واکسن را قبل از اولین رابطه جنسی دریافت کنید.

HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم در زنان شود، و دریافت واکسن HPV می تواند یک لایه محافظتی برای سرطان دهانه رحم ایجاد کند.

در حالی که کاندوم همیشه از گسترش HPV جلوگیری نمی کند، اما خطر ابتلا به آن را کاهش می دهد. استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی ممکن است خطر ابتلا به HPV را کاهش دهد، اما کاندوم ها ناحیه تناسلی را به طور کامل پوشش نمی دهند.

داشتن شرکای جنسی زیاد خطر ابتلا به HPV را افزایش می دهد، بنابراین تعداد افرادی را که با آنها رابطه جنسی دارید را محدود کنید. تنها راه مطمئن برای عدم ابتلا به HPV شرکت نکردن در هیچ گونه فعالیت جنسی است.

طبق تحقیقات، افراد سیگاری در مقایسه با افرادی که سیگار نمی‌کشند در معرض خطر بسیار بیشتری برای ابتلا به زگیل تناسلی هستند.

مقابله با زگیل تناسلی

متخصصان توصیه می کنند که اگر زگیل تناسلی دارید یا در مقطعی دچار زگیل تناسلی شده اید، باید موارد زیر را انجام دهید:

به شرکای جنسی خود اطلاع دهید که زگیل تناسلی دارید تا بتوانند به پزشک مراجعه کنند.

در تمام فعالیت های جنسی از کاندوم استفاده کنید. اما کاندوم ها به طور کامل گسترش HPV را متوقف نمی کنند زیرا 100٪ ناحیه تناسلی را پوشش نمی دهند.

زنانی که زگیل تناسلی داشته اند باید هر چند وقت یکبار که پزشک توصیه می کند آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. تست پاپ بهترین راه برای تشخیص زودهنگام هر گونه مشکل در دهانه رحم است. این آزمایش ها می توانند سرطان دهانه رحم را زود تشخیص دهند. اگر آزمایش پاپ اسمیر غیرمعمول دارید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

کلام آخر

در حالی که درمان ممکن است زگیل های قابل مشاهده را از بین ببرد، ویروس ممکن است همچنان در بدن شما باشد. اگر ویروس هنوز در درون شما باشد، زگیل تناسلی می تواند در هر زمانی بازگردد.

و اگر هنوز ویروس را دارید، حتی اگر زگیل تناسلی ندارید، همچنان می توانید آن را از طریق رابطه جنسی منتقل کنید. استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی خطر انتقال HPV را کاهش می دهد.

دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا