دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

عفونت بعد از لابیاپلاستی را جدی بگیرید!

احتمال بروز عفونت بعد از لابیاپلاستی کم است اما به هر حال عفونت یا التهاب جزئی زخم ممکن است رخ دهد و اگر اتفاق بیفتد، عفونت با آنتی بیوتیک درمان می شود. البته در برخی موارد عفونت شدید، ممکن است نیاز به بازگشت به اتاق عمل برای شستن زخم باشد و یا کيفيت نتیجه عمل شما ممکن است تحت تاثیر عفونت قرار گیرد.

 دلایل ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی 

 دلایل ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی 

عفونت بعد از جراحی توسط میکروب ها ایجاد می شود  که رایج ترین آنها شامل باکتری های استافیلوکوک، استرپتوکوک و سودوموناس است. توجه داشته باشید که میکروب‌ها می ‌توانند زخم جراحی را از طریق اشکال مختلف تماس، مانند لمس پزشک یا ابزار جراحی آلوده کنند.

علاوه بر این ناحیه تناسلی مکانی مستعد عفونت است و از آنجایی که زخم جراحی به محیط بیرون باز است، پس باید مراقب تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی در این مدت باشید.

پس توصیه می شود دستورالعمل های خاص مراقبتی درخواست شده توسط پزشکتان را رعایت کرده و از داروها و پماد های تجویزی برای جلوگیری از بروز عفونت استفاده کنید. 

در ضمن بعد از هر بار ادرار یا دفع مدفوع با یک دستمال توالت نرم آن ناحیه را به آرامی خشک کنید و از شستن خود با آب خودداری کنید تا خطر عفونت بعد از لابیاپلاستی به حداقل برسد.

البته یکسری فاکتورها نیز هستند که خطر عفونت بعد از لابیاپلاستی را بالا می برند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

✳️ داشتن  اضافه وزن

✳️ سیگار کشیدن

✳️ داشتن سیستم ایمنی ضعیف

✳️ ابتلا به دیابت

✳️ سن بالا

نشانه ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی

بعد از انجام لابیاپلاستی در کرج توسط دکتر ناهید خواجه وند مهم است که مراقب علائم هشدار دهنده ای باشید که می تواند نشان دهنده عفونت بعد از لابیاپلاستی باشد. اینها شامل خروج چرک از ناحیه بخیه ها، بوی بد، قرمزی، تب یا درد شدید غیرقابل تحمل است. 

⭕ درد 

درد بعد از جراحی لابیاپلاستی یک شکایت شایع به خصوص در 12 تا 24 ساعت اول است. اگر عمل تحت بی حسی موضعی انجام شده باشد، به دلیل جذب و بی اثر شدن بی حس کننده موضعی، معمولاً پس از 8-6 ساعت درد ضربان دار ایجاد می شود.

میزان درد بسته به سطح آستانه درد فرد بسیار متغیر است ولی پس از گذشت چند ساعت، درد به تدریج شروع به کاهش می کند. در این دوره راهکار های زیر می تواند باعث کاهش درد شود که عبارتند از:

  • استفاده از مسکن
  • کمپرس سرد
  • بالا بردن پاها با قرار دادن یک بالش زیر آنها
  • استراحت در رختخواب از جمله اقدامات احتیاطی است که می توان انجام داد.

دقت داشته باشید که درد در ناحیه عمل باید رفته رفته کم شود ولی اگر کم نشود و با سایر علائم نشان دهنده عفونت بعد از لابیاپلاستی همراه باشد باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

⭕ تورم

بعد از لابیاپلاستی در نواحی بخیه ها ادم ایجاد می شود که به تدریج در 24 ساعت اول نمایان می شود؛ این ادم یک فرآیند طبیعی است که به دلیل پاسخ به بهبود بافت رخ می دهد.

تورم در عرض 1 هفته کاهش می یابد و به حداقل می رسد و پس از 1-2 هفته به طور کامل ناپدید می شود.

اگر روند کاهش تورم برایتان به خوبی پیش نرفت و حتی روز به روز بدتر شد این می تواند نشانه ابتلا به عفونت بعد از لابیاپلاستی باشد.

⭕قرمزی

قرمزی و خارش بعد از لابیاپلاستی که چند روز بعد شروع می شود، برای اکثر بیماران کاملاً آزاردهنده است و شاید این بزرگترین مشکل در این دوره باشد.

قرمزی و خارش معمولاً در شب به دلیل فرآیند “التهاب” در طول فرآیند بهبود زخم رخ می دهد که در این شرایط باید از دارو ها و پماد های تجویز شده از سوی پزشک استفاده کرد.

معمولاً با کشیده شدن بخیه ها توسط پزشک، قرمزی و خارش بعد از ۲ تا ۳ هفته از بین می رود اما اگر اینطور نبود و قرمزی و خارش با درد و تب همراه شد به احتمالا دچار عفونت شده اید.

⭕ ترشحات بد بو

در چند روز ابتدایی وجود ترشحات بدون بو و رنگ خاص به همراه خروج اندکی خون آبه  از محل عمل کاملا نرمال است، اما اگر رنگ ترشحات عوض شده و همراه با بوی نامطبوع بود باید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

راه های پیشگیری از ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی 

راه های پیشگیری از ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی 

برای پیشگیری از ابتلا به عفونت بعد از لابیاپلاستی باید تمام دستورالعمل های پس از عمل پزشک خود  را در مورد نحوه ادرار کردن، مدفوع کردن و همچنین تمیزنگه داشتن ناحیه جراحی شده رعایت کنید.

یعنی برای شستن زخم فقط از آب ولرم (بدون صابون) استفاده کنید و پس از ادرار کردن، ناحیه مورد نظر را به آرامی  با یک دستمال توالت نرم پاک کرده خشک کنید توجه داشته باشید که ناحیه جراحی را به هیچ عنوان مالش ندهید.

نکته: جراح شما ممکن است از شما بخواهد که داروهای خاصی را برای جلوگیری از ابتلا به عفونت و رژیم غذایی آبکی و غنی از مواد مغذی را برای هیدراته نگه داشتن بدن و کمک به روند بهبودی توصیه کند.  

سوالات متداول

چگونه متوجه می شوید که گرفتار عفونت بعد از لابیاپلاستی شده اید؟

اگر لابیاپلاستی انجام داده اید، مهم است که مراقب علائم هشدار دهنده ای باشید که می تواند نشان دهنده عفونت باشد. اینها شامل تخلیه چرک از محل بخیه ها، بوی بد، تب یا درد شدید می شود.

چگونه می توان از عفونت بعد از لابیاپلاستی جلوگیری کرد؟

اکثر پزشکان نوعی آنتی بیوتیک درمانی را برای جلوگیری از بروز عفونت تجویز می کنند ولی رعایت مراقبت های بعد از عمل نیز می تواند بسیار موثر باشد.

در نهایت….

برای گرفتن بهترین نتیجه و کاهش میزان عوارضی نظیر عفونت بعد از لابیاپلاستی، شاید مهم ترین چیز، دانش و تجربه جراح انجام دهنده عمل باشد. انجام جراحی لابیاپلاستی با تکنیک صحیح  و رعایت کامل اصول جراحی پلاستیک و آشنا بودن با آناتومی ناحیه تناسلی زن، نقش تعیین کننده در میزان رضایت شما از عمل لابیاپلاستی خواهد داشت. البته که رعایت دستور العمل های مراقبت بعد از عمل، برای جلوگیری از بروز عفونت نیز سهم بزرگی در حصول بهترین نتیجه خواهد داشت.

دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا