دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

لابیاپلاستی برای دختر باکره

در مورد لابیاپلاستی برای دختر باکره چه می‌دانید؟ واژن با اندامی به نام لابیاهای مینور و ماژور پوشیده شده است تا از آن محافظت شود. درواقع این‌ها همان بافت‌هایی هستند که دو طرف ورودی واژن را پوشانده‌اند و تحت تاثیر اختلالات ژنتیکی یا مشکلات هورمونی می‌توانند بیش از حد مناسب رشد کنند.

البته که گاهی اوقات بزرگ بودن لابیاها را یک نکته مثبت برای جذابیت جنسی بانوان معرفی می‌کنند، اما این لابیاها می‌توانند نامتقارن و دردناک شوند و با ایجاد شرایط نامناسب خطر عفونت و مشکلات ادراری را افزایش دهند. پس لابیاپلاستی یک جراحی درمانی و زیبایی برای بانوان است که با رعایت ملاحظات لازم انجام می‌شود.

اما سوال کلیدی بسیاری از کاربران از دکتر خواجه وند این است که آیا لابیاپلاستی برای دختر باکره مشکلی ایجاد می‌کند؟ لابیاپلاستی برای دختر باکره خطرآفرین است و یا می‌تواند پرده هایمن را دچار آسیب کند؟ اگر این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باید بگوییم که خیر! به هیچ عنوان لابیاپلاستی آسیبی به بافت‌های درونی واژن نمی‌رساند… در ادامه به طور مفصل این موضوع را بررسی می‌کنیم.

دلایل انجام لابیاپلاستی برای دختر باکره

انجام لابیاپلاستی برای دختر باکره، در اغلب موارد به منظور درمان صورت می‌پذیرد. دخترانی که به‌ صورت ژنتیکی و مادرزادی در قسمت ورودی واژن خود، لابیاهای مینور بزرگی دارند، هنگام انجام فعالیت‌های روزمره دچار مشکلات متعددی خواهند شد. این لابیاها که باید زیر لابیاهای بزرگ قرار گیرند، از لابیاهای بزرگ بیرون می‌زنند و در برخی موارد حالت دفرمه و نامتقارن ایجاد می‌کنند.

دلایل انجام لابیاپلاستی برای دختر باکره

این حالت دفرمه و نامتقارن باعث کاهش اعتمادبه‌نفس می‌شود. و افزون بر این، می‌تواند سلامت جسمی بانوان را به خطر بیندازد. چراکه با وجود لابیاهای بزرگ امکان ترشحات مفید واژن وجود ندارد و لابیاها می‌توانند بستر عفونت بیشتر را فراهم کنند. وقتی لابیاهای مینور پوشاننده واژن بیش از حد بزرگ هستند، در هنگام فعالیت‌های روزانه و خصوصا ورزش‌های هوازی با لابیاهای ماژور سایش و اصطکاک پیدا می‌کنند. این اصطکاک می‌تواند موجب زخم، سوزش و خارش در واژن شود و ناراحتی‌های زیادی را برای بانوان ایجاد کند. پس در غالب موارد دلیل انجام لابیاپلاستی برای دختر باکره جذابیت و تقویت لذت جنسی نیست و این عمل لازمه فعالیت راحت، سالم و ایمن فرد می‌باشد‌.

محدودیت انجام لابیاپلاستی برای دختر باکره

اگرچه اصلی‌ترین عامل برای رشد بیش از حد لابیاهای مینور، ژنتیک است؛ اما لابیاها از سازوکارهای حفاظتي واژن محسوب می‌شوند و در سنین بلوغ رشد می‌کنند. پس برای اینکه بدانیم آیا دختری نیاز به انجام لابیاپلاستی دارد یا نه باید حداقل تا سن ۱۸ سالگی صبر کنیم تا دوران بلوغ به اتمام برسد. بسیاری مشکلات هورمونی می‌توانند ایجاد لابیاهای مینور بزرگ، چروک و آزاردهنده را موجب شوند. اما اثر همه این‌ها بعد از سن بلوغ نمایان می‌شود.

نکته مهمی که درباره لابیاپلاستی برای دختر باکره باید بدانید، این است که لابیاپلاستی تنها بر بخش بیرونی واژن اثر می‌گذارد و تیغ جراح هرگز آسیبی به هایمن یا پرده بکارت نخواهد رساند. این پرده که غشایی نازک در دهانه واژن است، در صورت ورود اجسام خارجی به واژن، برقراری رابطه جنسی یا حوادثی مثل تصادف و ورزش‌هایی مثل اسب سواری آسیب می‌بیند و به حدی نازک و نامحسوس است که اصلا امکان دوخت مجدد نخواهد داشت!

مراقبت‌های لازم قبل از لابیاپلاستی برای دختر باکره

برای گرفتن بهترین نتیجه از عمل لابیاپلاستی و بروز کمترین عوارض جانبی، باید نسبت به انجام مراقبت‌های قبل از لابیاپلاستی دقیق بود. مراقبت‌های لازم برای قبل از عمل لابیاپلاستی عبارتند از:

 1. پرهیز از مصرف سیگار و دخانيات حداقل دو هفته پیش از عمل ضروری است.
 2. قطع مصرف داروهای ضد انعقادی (رقیق‌کننده خون) و همچنین داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نکته بسیار مهمی است که باید پیش از جراحی رعایت کنید.
 3. همچنین از یک هفته قبل از عمل باید به بهداشت واژن خود اهمیت دهید و به هيچ عنوان از استخر و وان و… استفاده نکنید.
 4. اگر دچار یبوست هستید، حتما این مورد را با پزشک در میان گذاشته و پیش از عمل برطرف کنید.
 5. در چند هفته قبل و بعد از لابیاپلاستی نباید دارویی را بدون صلاحدید بهترین جراح لابیاپلاستی در کرج مصرف کنید.
 6. در روز عمل جواب آزمایشات و مدارک لازم را به همراه داشته باشید.

مراقبت‌های لازم بعد از عمل لابیاپلاستی برای دختر باکره

برای جلوگیری از عوارض شدید عمل و دریافت بهترین نتیجه ممکن، مراقبت‌های لازم بعد از عمل لابیاپلاستی را موبه‌مو انجام دهید:

 1. تا دو روز بعد از عمل در منزل استراحت کنید.
 2. بهداشت محل زخم را حفظ کنید و برای کاهش التهاب و تورم از داروهای تجویز شده و همچنین کمپرس سرد بهره ببرید‌.
 3. تا دو هفته بعد از عمل لباس‌های آزاد و مناسب را انتخاب کنید و شلوار جذب و تنگ نپوشید.
 4. حداقل تا یک ماه بعد از لابیاپلاستی نباید ورزش سنگینی انجام دهید.
 5. تا ۴۸ ساعت بعد از عمل استحمام نکنید و بعد از این مدت هم در وان نروید!

سخن پایانی

طبق توضیحات جامعی که در این مطلب از دکتر خواجه وند شرح دادیم، لابیاپلاستی در کرج برای دختر باکره هیچ مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. از این رو تنها چیزی که در انجام لابیاپلاستی مهم است، انتخاب پزشک حاذق و باتجربه و همچنین رعایت نکات مراقبتی قبل و بعد از عمل می‌باشد.

دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا