دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

لابیاپلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

همان طور که می دانید همه انسان ها میل به زیبایی دارند و در این میان بسیاری از افراد برای ایجاد حس بهتر نسبت به خود، دست به عمل های زیبایی می زنند. لابیاپلاستی در کرج یکی از روش های جراحی زیبایی واژن است که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

به طور معمول خانم ها به راحتی نمی توانند در خصوص مسائل جنسی صحبت کنند و اغلب خانم ها از اندازه واژن خود و شکل ظاهری آن احساس شرم می کنند. در بسیاری موارد پوشیدن لباس های تنگ، برقراری رابطه جنسی و حتی انجام حرکات ورزشی این احساس ناخوشایند را دو چندان می کند.

خوشبختانه در حال حاضر روش های زیبایی بسیاری وجود دارد که می تواند با ایجاد احساس بهتر و افزایش اعتماد به نفس در خانم ها همراه باشد. در این خصوص یکی از عمل های زیبایی رایج در ناحیه واژن، عمل زیبایی لابیاپلاستی در کرج است.

منظور از لابیاپلاستی در کرج چیست؟

لابیاپلاستی در اصلاح نوعی عمل زیبایی است که به منظور جوان سازی و اصلاح فرم لب های بیرونی واژن و یا لب های درونی واژن صورت می گیرد. با این حال معمولا عمل لابیاپلاستی در قسمت لابیا مینور واژن و یا چین های نزدیک به کلیتوریس انجام می شود. هدف از لابیاپلاستی، ایجاد ظاهری زیبا و مناسب بر روی لب های بیرونی و درونی واژن و کاهش اندازه لابیا مینور می باشد.

به طور کلی لابیاپلاستی از یک سو منجر به ایجاد تقارن و کوچک شدن لابیا مینورهای بزرگ می شود و از سوی دیگر چین های نزدیک کلیتوریس را برداشته و اصلاح می کند. از اصلی ترین دلایل بزرگ شدن و تغییر شکل ظاهری لابیاها می توان به چاق و لاغر شدن های پر تکرار، بارداری و زایمان اشاره کرد که همین امر به ایجاد مشکل در برقراری روابط جنسی منجر خواهد شد.

لابیاپلاستی
لابیاپلاستی

یکی از رایج ترین مشکلات بزرگی لابیا، ناراحتی از ظاهر واژن و احساس درد در زمان نزدیکی است. با این وجود جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد؛ چرا که تمامی این موارد با عمل لابیاپلاستی قابل اصلاح و درمان می باشد. به طور معمول عمل زیباسازی واژن یا لابیاپلاستی به چند روش قابل انجام است که در ادامه به توضیح هریک خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: تنگ کردن واژن

آشنایی با انواع روش های جراحی لابیاپلاستی در کرج

مدت ها قبل عمل لابیاپلاستی تنها با یک روش انجام می شد که همان روش از محبوبیت زیادی برخوردار بود، اما امروزه پیشرفت تکنولوژی، تکنیک های جدیدی را پیش روی این نوع جراحی قرار داده است که در ادامه به سه روش رایج اشاره می کنیم.

روش Wedgeدر روش Wedge تنها قسمت اندکی از لایه ضخیم لابیا مینور برداشته می شود و لایه زیرین آن همانند گذشته باقی می ماند. در حقیقت این روش چین های نزدیک کلیتوریس را حفظ کرده و پس از جراحی ظاهری کاملا طبیعی به واژن می بخشد.
روش Trimبه جرأت می توان گفت روش Trim از پرطرفدارترین و رایج ترین روش های مورد استفاده به وسیله جراحان می باشد. این روش برخلاف روش Wedge به برداشتن بخش اضافی لابیا مینور کمک می کند. در نهایت ناحیه مذکور بخیه خورده و به طور کامل قرینه لابیا ماژور می شود.
روش Deepithelializationروش Deepithelialization تا حدودی به روش Trim شباهت دارد. در حقیقت در این روش قسمت مرکزی لابیا مینور توسط چاقوی جراحی برداشته و بخیه می شود. نخستین بار در سال 2000 بود که این روش به جهانیان معرفی شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. تنها تفاوت روش Deepithelialization با روش Trim در این است که بافت مرکزی لابیا مینور به جای لب های بیرونی آن برداشته می شود و لایه زیرین تا حدودی دست نخورده باقی می ماند.

عمل زیبایی لابیاپلاستی با چه عوارضی همراه است؟

با وجود مزایایی که عمل لابیاپلاستی دارد، همانند دیگر جراحی ها خالی از عوارض نمی باشد. خوب است بدانید که برای جلوگیری از عوارض این جراحی دستورالعمل های بسیاری وجود دارد که در صورت رعایت آن ها این عوارض به حداقل خواهد رسید.

تحقیقات مختلف نشان داده نیمی از عوارض این جراحی ناشی از قصور متخصص و اشتباهات رایج هنگام جراحی بوده و نیمی دیگر نتیجه عدم رعایت مراقبت های ضروری بعد از جراحی می باشد. در واقع از مهم ترین عوارض عمل لابیاپلاستی در کرج می توان به لختگی خون، تورم، کبودی، خونریزی، عفونت، درد شدید در زمان مقاربت، خشکی واژن و زخم در دهانه واژن اشاره کرد.

به طور معمول این عوارض زمانی به وجود می آید که قسمت بیرونی واژن یا بخش درونی آن به میزان قابل توجهی برداشته شود. به خاطر داشته باشید که در موارد بسیاری، ممکن است تورم ناحیه واژن بیش از شش هفته طول بکشد. در این موارد توصیه می شود به منظور کاهش درد و ناراحتی خود از مسکن های تجویز شده توسط متخصص استفاده کنید.

مزایای لابیاپلاستی در کرج چیست؟

لابیاپلاستی یکی از کم ریسک ترین و دقیق ترین روش ها برای اصلاح فرم واژن و تغییر شکل ظاهری آن می باشد. در حقیقت لابیاپلاستی از جمله عمل های سرپایی بوده که انجام آن کمتر از دو ساعت زمان می برد.

این جراحی به تسکین ناراحتی ها کمک می کند و زندگی فرد را بهبود می بخشد. به همین خاطر فرصت آن است تا به مهم ترین مزیت های لابیاپلاستی اشاره کنیم.

عمل لابیاپلاستی به بهبود میل جنسی حین برقراری رابطه کمک می کند.
به افزایش زیبایی و اصلاح فرم بیرونی واژن منجر می شود.
اعتماد به نفس فرد را افزایش می دهد و فرد هنگام نزدیکی از ظاهر واژن خود خجالت نمی کشد.
به رفع چین و چروک های کلیتوریس کمک می کند.
با راحتی فرد در زمان انجام فعالیت های ورزشی همراه است.
مشکلات و عوارض ناشی از پوشیدن لباس های تنگ را برطرف می نماید.

مراقبت ها و توصیه های ضروری بعد از عمل لابیاپلاستی

همانند سایر عمل های جراحی، رعایت توصیه های پزشک متخصص بعد از عمل لابیاپلاستی بسیار حائز اهمیت می باشد. در واقع رعایت نکردن برخی از توصیه ها می تواند عوارض ناشی از عمل را افزایش داده و در بسیاری از موارد با افزایش درد همراه باشد.

توصیه های لازم بعد از جراحی زیبایی واژن
توصیه های لازم بعد از لابیاپلاستی

از آن جایی که دوره نقاهت عمل لابیاپلاستی بسیار کوتاه می باشد، توصیه می شود بعد از انجام این جراحی، با رعایت دستورات پزشک احتمال بروز عوارض را کاهش دهید. در ادامه برخی از توصیه های لازم در راستای کاهش عوارض لابیاپلاستی را ذکر خواهیم کرد.

تا زمان بهبودی کامل از استحمام طولانی، نشستن در وان حمام و رفتن به استخر جدا خودداری کنید.
حداقل تا دو هفته بعد از عمل لابیاپلاستی، از انجام ورزش های سنگین از جمله ورزش های رزمی، کشتی، دوچرخه سواری و اسب سواری تا بهبودی کامل خودداری کنید.
تا خوب شدن کامل از پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید.
به طور معمول تا چهار روز بعد از عمل لابیاپلاستی، احساس ناراحتی و تورم کاملا طبیعی می باشد. در این مدت می توانید از داروهای مسکن تجویز شده هم چون ایبوپروفن استفاده کنید.
تا 24 ساعت بعد از جراحی، از دوش گرفتن و مالش واژن خودداری کنید.
تا بهبودی کامل خود مصرف مواد غذایی حاوی فیبر هم چون انجیر را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. مصرف غذاهای پرنمک و چرب را به حداقل برسانید.
سعی کنید تا 4 هفته بعد از عمل لابیاپلاستی، هیچ گونه مقاربتی نداشته باشید. به خاطر داشته باشید که در بسیاری موارد این زمان به 8 هفته افزایش می یابد.
دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا