دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی اهمیت زیادی دارد زیرا با انجام دستورالعمل های پزشک بعد از جراحی می‌توانید به نتایج عالی دست یابید.

مراقبت بعد از لابیاپلاستی

انجام عمل لابیاپلاستی در ناحیه حساس واژن انجام می گیرد در نتیجه مراقبت های بعد از لابیاپلاستی در کرج برای حفظ سلامت آن اهمیت دارد.  در ادامه روش مراقبت های بعد از لابیاپلاستی را توضیح می دهیم تا با انجام آن ها به نتیجه مطلوبی برسید.

سه روش متداول برای لابیاپلاستی وجود دارد:

 • تکنیک تریم
 • تکنیک وج
 • لیزر واژینال

برای تکنیک وج و تریم از نخ بخیه استفاده می شود اما لیزر واژینال نیازی به بخیه ندارد. 

در صورتی که بعد از عمل از نخ بخیه برای لابیای شما استفاده شده، می بایست این نکات را رعایت کنید:

نخ بخیه جذب نیازی به کشیدن ندارد اما اگر از نخ بخیه جذب استفاده نشده باشد، می بایست تقریبا یک هفته بعد از عمل به بهترین جراح لابیاپلاستی در کرج مراجعه کنید و بخیه ها را بکشید. تا زمان جوش خوردن بخیه ها، از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید. محل بخیه ها و عمل را پاکیزه و خشک نگه دارید. 
به طور کلی بعد از عمل ممکن است در ناحیه واژینال درد داشته باشید. استفاده از مسکن ها می توانند درد شما را کاهش دهد. البته در صورت حساسیت یا مشکلات خاص در مصرف مسکن، با پزشک خود مشورت کنید. 
علاوه بر مسکن، از آنتی بیوتیک های تجویز شده استفاده کنید. مصرف آنتی بیوتیک بخش مهمی از مراقبت های بعد از لابیاپلاستی است زیرا از ایجاد عفونت در لابیا جلوگیری می کند. به خاطر داشته باشید آنتی بیوتیک های تجویز شده با داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل نداشته باشند.  
توجه کنید تقریبا تا هفته اول ، خونابه در لابیای واژن طبیعی است و اصلی ترین علت آن فشار به بخیه هاست. برای مراقبت از خونریزی و عفونت لابیا، از پد بهداشتی نازک استفاده کنید. 
برای مراقبت های بعد از لابیاپلاستی می بایست رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. مثلا برای بهبود زخم و بخیه، از ویتامین C و A  ، سبزیجات، آناناس، گوشت قرمز و عسل استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از یبوست در هفته های اول غذاهای ملین بخورید.
نحوه نشستن شما بر بخیه ها و خونریزی تاثیر دارد. نشستن طولانی مدت باعث پارگی بخیه ها می شود. سعی کنید برای مراقبت های بعد از لابیاپلاستی به مدت طولانی ننشینید و با رعایت رژیم غذایی مناسب دچار یبوست نشوید تا به بخیه ها فشار نیاید.
برای کاهش درد و فشار، تا مدت چهار الی شش هفته فعالیت های سنگین ورزشی و شغلی نداشته باشید. توصیه می شود حدودا دو الی سه هفته از رانندگی طولانی مدت پرهیز کنید. 
مراقبت های بعد از لابیاپلاستی بر نتیجه عمل شما تاثیر مستقیم دارند. به همین علت سعی کنید از رابطه جنسی به مدت یک الی دوماه پرهیز کنید. 
تقریبا تا  هفته اول الی دوم لباس زیر تنگ نپوشید. لباس های تنگ به مویرگ ها و بخیه های لابیا فشار می آورد و باعث خونریزی می شود.

کاهش تورم بعد از لابیاپلاستی

با رعایت نکات زیر، تورم در ناحیه لابیا کاهش می یابد

 • به علت تورم در محل بخیه ها، بهتر است از کمپرس سرد در لابیا استفاده شود. کمپرس سرد می تواند باعث کاهش درد و التهاب شود. البته مراقب باشید که کمپرس سرد را بیشتر از 10 الی 15 دقیقه بر محل قرار ندهید.  
 • برای مراقبت های بعد از لابیاپلاستی از پمادهای مخصوص مثل لیدوکائین برای کاهش تورم و سوزش در ناحیه بخیه ها استفاده کنید. 
 • برای مراقبت های بعد از لابیاپلاستی و کاهش تورم باید از فعالیت های طولانی پرهیز کنید اما می توانید در اواخر هفته اول پیاده روی های کوتاه مدت داشته باشید. 

استحمام بعد از لابیاپلاستی

حمام و شستشوی محل زخم، مراقبت ویژه ای نیاز دارد که به آن می پردازیم

 • برای مراقبت های بعد از لابیاپلاستی   در روز اول و دوم ، نباید آب به صورت مستقیم به بخیه ها بخورد. پس از روز سوم می توانید به صورت ایستاده و با احتیاط حمام کنید.
 • در روز اول هنگام ادرار در محل بخیه سوزش پیش می آید. برای رفع سوزش، آب را بر بخیه ها اسپری کنید. پس از اسپری با دستمال تمیز و یا سشوار واژن را خشک کنید. 
 • برای استحمام دو روز بعد از عمل می توانید از حمام سیتز استفاده کنید. در حمام ستیز روی وان، لگن یا صندلی توالت بنشینید و واژن را با آب گرم شستشو دهید.

نحوه خوابیدن بعد از لابیاپلاستی

انجام لابیاپلاستی برای قرینه سازی لابیای واژن است؛ نتیجتا باید نحوه خوابیدن درستی بعد از عمل داشته باشید:

 • جهت انجام مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، به پهلو نخوابید و کاملا طاق باز بخوابید زیرا به پهلو یا به شکم خوابیدن باعث بد فرم شدن لابیا می شود. 
 • علاوه بر نحوه خواب، به خاطر داشته باشید که هنگام بلند شدن به بخیه ها و زخم فشار زیادی وارد نکنید.

کلام آخر

با رعایت نکات گفته شده و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، از نتیجه عمل رضایت خواهید داشت. در صورت بروز هر مشکل غیر طبیعی مانند درد یا خونریزی زیاد بعد از هفته اول و دوم، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

سوالات متداول مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی برای افراد باکره مناسب است؟

عمل لابیاپلاستی در بخش خارجی واژن انجام می شود و آسیبی به پرده هایمن وارد نمی کند.

در چه صورتی بعد از لابیاپلاستی باید به پزشک مراجعه کنم؟

در ابتدا می بایست مراقبت های بعد از لابیاپلاستی را کامل انجام دهید اما در صورت مشاهده مواردی مثل عفونت، خونریزی بیش از حد و یا تنگی نفس و استفراغ حتما به پزشک بروید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی با لیزر چگونه است؟

در روش لیزر لابیا بخیه نیاز ندارد در نتیجه بعد از استراحت به مدت یک یا دو روز می توانید به فعالیت های نرمال بپردازید. از انجام فعالیت های خیلی سنگین دوری کنید.

در چ صورت لابیا بعد از عمل بد فرم می شود؟

در صورتی که بعد از عمل نحوه خوابیدن را رعایت نکنید، ممکن است لابیای شما فرم مناسبی نگیرد. توصیه های گفته شده برای خواب را اجرا کنید. 

هنگام پریودی بعد از عمل لابیا چه کار کنیم؟

با مشورت جراح زمان عمل خود را تنظیم کنید تا زمان عمل را بعد از پریود شما انجام دهد. به علاوه برای پریودهای بعد از لابیاپلاستی از پد بهداشتی لطیف استفاده کنید و لباس های زیر تنگ نپوشید. 

دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا