دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

هزینه آی وی اف در 1402

هزینه آی وی اف به عنوان یک مسئله درمانی برای فرزند آوری، موضوعی است که محاسبه آن برای زوجین از اهمیت بالایی برخوردار است. IVF،  مخفف  لقاح آزمایشگاهی، یک درمان ناباروری رایج است که شامل کاشت تخمک بارور شده در رحم از طریق یک جراحی کوتاه و ساده است. یک چرخه آی وی اف که شامل تحریک تخمدان، بازیابی تخمک و انتقال جنین می شود، بسته به مرکز و کلینیکی که این عمل در آن انجام می شود و نیز میزان نیازهای دارویی فرد بیمار، می تواند متغیر باشد.

از طرفی انتخاب یک پزشک متخصص ماهر و دلسوز میتواند نتایج این پروسه درمانی را به نتیجه مطلوب رسانده و حتی در کاهش هزینه ها تاثیرگذار باشد. تضمین سلامت مادر و جنین و همچنین مسیر بارداری بی دغدغه و بدون چالش مسئله مهمی است که در بررسی هزینه آی وی اف نقش بسیار مهمی دارد.برای بسیاری از بیماران که برای باردار شدن ممکن است چندین دوره آی وی اف (IVF)  را پشت سر گذاشته باشند گرفتن مجدد این تصمیم بسیار سخت بوده و ممکن است پرداخت و محاسبه هزینه IVF برایشان سخت باشد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی میزان هزینه آی وی اف و راه های نتیجه بخش آن با انتخاب یک پزشک و جراح زنان حاذق و پرتجربه بپردازیم.

تاثیر فرایند انجام عمل IVF بر هزینه آی وی اف

شاید سوال شود که چرا هزینه آی وی اف بالاست؟ مسلما در علم پزشکی هر عملی که فرایند پیشرفته و حساسی را در آزمایشگاه های تخصصی داشته باشد، نیاز به وقت و هزینه بالاتری دارد. برای محاسبه بهتر به توضیح و شناسایی عمل آی وی اف می پردازیم:

 در انجام عمل آی وی اف معمولاً هورمون‌های مصنوعی (گنادوتروپین‌ها) را برای تحریک تخمدان‌ها برای تولید چندین تخمک تزریق می‌کنند. سپس پزشک یک عمل جراحی سرپایی برای بازیابی تخمک ها انجام میدهد و تخمکها را با اسپرم شریک زندگی یا اسپرم اهدایی برای ایجاد جنین تلقیح می‌کند.

انتقال جنین، روشی است که در آن پزشک یک جنین یا چند جنین را در رحم قرار میدهد، این روش یکی دیگر از جراحی های کوتاه مدت و سرپایی است که طی مدت زمان سه تا پنج روز انجام میشود؛ این روش، انتقال جنین تازه نامیده میشود.

همچنین می توان جنینها را برای لانه گزینی بعدی منجمد کرد که به عنوان انتقال جنین منجمد یا FET شناخته میشود. بیماران به دلایل بسیاری، از جمله برای حفظ باروری، برای جلوگیری از سندرم تحریک بیش از حد تخمدان و یا برای دادن زمان به آزمایشگاه ژنتیک جهت آزمایش جنینها از نظر نقص ژنی احتمالی، جنین ها را فریز میکنند.

محاسبه هزینه آی وی اف در هر مرحله از عمل

آی وی اف در کلینیک‌های باروری خصوصی برای یک سیکل درمانی، هزینه بیشتری در مقایسه با مراکز درمانی دولتی دارد. البته فرآیند آی وی اف به دو بخش تقسیم می شود: برخی از بخش های این عمل الزامی بوده و بخشی نیز اختیاری به انتخاب خود والدین گذاشته میشود که اکثر کلینیک‌ها آن را به‌عنوان موارد افزودنی به هزینه پایه ی بخش الزامی در نظر می‌گیرند.

بخش الزامی و هزینه پایه کلینیک تخصصی برای آی وی اف شامل ویزیت های نظارت و بررسی پزشک از سلامت جنین، انجام خون، بازیابی تخمک و مراقبت های بعدی آن را پوشش میدهد.

لذا لازم است در زمان مراجعه اولیه به کلینیک قبل از شروع عمل آی وی اف همیشه لیست واضحی از آنچه که شامل امور الزامی هزینه آی وی اف میباشد و نیز هرآنچه به عنوان هزینه های اضافی دریافت میشود را از کلینیک درخواست نمایید تا اطلاعات اولیه را از جزء به جزء هزینه آی وی اف خود داشته باشید.

بخش اختیاری هزینه‌ آی وی اف شامل تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم، آزمایش ژنتیکی جنین، انتقال آزمایشی و یا هزینه‌های انجماد برای جنین‌هایی که می‌خواهید حفظ کنید میباشد.

محاسبه هزینه آی وی اف

✔بیشتر بخوانید: مراحل IVF چیست؟

انتخاب یک پزشک حاذق و توجه به بودجه بندی هزینه آی وی اف

بیمار متقاضی آی وی اف باید در نظر داشته باشد که ممکن است نیاز به انجام چندین انتقال جنین یا چندین دوره کامل آی وی اف داشته باشد. لذا لازم است  اگر اولین انتقال منجر به حاملگی و تولد موفقیت آمیز نشد، از کلینیک خود در مورد قیمت انتقال جنین اضافی و همچنین قیمت چرخه های گنادوتروپین اضافی در صورت نیاز به ایجاد جنین بیشتر بپرسید. بسیاری از بیماران قبل از باردار شدن، چندین دوره آی وی اف را پشت سر می‌گذارند، اما برخی از کلینیک‌ها قیمت‌های تخفیفی را در چرخه دوم یا سوم ارائه می‌دهند. در زمان مراجعه ضروری است تا کلینیک، آماری را بر اساس سن و ذخیره تخمدان، کیفیت اسپرم شریک یا اهدا کننده و سایر عوامل پزشکی مرتبط به بیمار ارائه دهد.

از جمله پزشکان باتجربه در زمینه عمل آی وی اف که سعی دارد علاوه بر سلامت مادر و جنین و نتیجه بخش بودن این عمل، هزینه آی وی اف را نیز برای والدین به حداقل برساند دکتر خواجه وند است. نگاه دلسوزانه و منصفانه دکتر خواجه وند به عنوان بهترین دکتر برای ivf در کرج به بیمار، کمک می‌کند تا والدین دغدغه هزینه های هنگفت آی وی اف را نداشته باشند.

هزینه آی وی اف قبل از عمل

هزینه آی وی اف قبل از عمل

قبل از عمل لازم است که والدین توسط پزشک معالج تحت آزمایشات اولیه قرار بگیرند. این آزمایشات مستلزم هزینه هایی است که به آن هزینه آی وی اف قبل از عمل گفته میشود. هزینه های مورد نظر به طور کلی شامل موارد زیر می باشد:

  • هزینه پایه که معمولاً شامل قرار ملاقات های نظارتی، بازیابی تخمک، ایجاد جنین و انتقال جنین است.
  • ارزیابی باروری که این ارزیابی معمولا شامل سونوگرافی از تخمدان ها، آزمایش خون و معاینه فیزیکی است.
  • تجزیه و تحلیل مایع منی
  • هزینه داروهای تزریقی
  • ویزیت و قرارهای نظارتی که معمولاً در هزینه پایه گنجانده می شود.

سخن آخر

امروزه در بسیاری از کشورها و از جمله کشورما، مجموعه خدمات درمانی دولتی با هدف ترویج مسئله فرزندآوری و اهمیت به بنیان خانواده، بخشی از هزینه های درمانی زوجین را برعهده می‌گیرند. کلینیک های درمانی با وجود پزشکان معتبر و باتجربه وجود دارند که سعی دارند به زوجین در پرداخت هزینه آی وی اف کمک نمایند.

دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا