دکتر خواجه وند
دکتر خواجه وند

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش ساده است که به پزشک این امکان را می‌دهد تا دهانه رحم شما را به خوبی بررسی و معاینه کند. انجام این روش معاینه طولانی نیست و تقریبا بین 5 تا 10 دقیقه طول می کشد تا پزشک آن را انجام دهد و همچنین انجام این روش بسیار شبیه به انجام آزمایش پاپ اسمیر است.

یکی از بزرگترین تفاوت های این دو آزمایش این است که پزشک برای انجام کولپوسکوپی از یک ابزار بزرگنمایی خاص به نام کولپوسکوپ استفاده خواهد کرد. کولپوسکوپی روشی برای بررسی دقیق دهانه رحم، واژن و فرج شما است که می‌تواند در تشخیص بیماری ها به پزشک کمک کند.

معمولاً زمانی که شما تست پاپ اسمیر را انجام می‌دهید، اگر نتیجه آن غیر طبیعی باشد؛ احتمالا پزشک از شما بخواهد تا کولپوسکوپی را انجام دهید تا بتواند هر مشکلی را تشخیص دهد. اگر در حین معاینه پزشک شما ناحیه ای از سلول های غیرعادی پیدا کند، احتمالا نمونه ای از بافت را برای آزمایش (بیوپسی) بردارد.

ممکن است برای انجام معاینه کولپوسکوپی احساس اضطراب داشته باشید. با دانستن آنچه در طول کولپوسکوپی اتفاق می‌افتد احتمالا به شما کمک خواهد کرد تا احساس راحتی بیشتر و اضطراب کمتری داشته باشید.

وویس بیمار عزیز دکتر ناهید خواجه وند پس از انجام کولپوسکوپی بریا تشخیص سرطان رحم

بیشتر بخوانید: جراحی های ژنیکولوژی

چرا کولپوسکوپی انجام می‌شود؟

اگر فرد تست پاپ اسمیر یا معاینه لگنی انجام دهد و نتیجه آن‌ها یکسری علامت های غیر طبیعی را نشان دهد، ممکن است پزشک توصیه کند فرد کولپوسکوپی انجام دهد.

برای تشخیص موارد زیر کولپوسکوپی انجام می‌شود:

زگیل ناحیه تناسلی
التهاب دهانه رحم (سرویکسیت)
تغییرات پیش سرطانی در بافت دهانه رحم
تغییرات پیش سرطانی در بافت واژن
تغییرات پیش سرطانی فرج

بیشتر بخوانید: سرطان رحم

چرا نیاز به انجام کولپوسکوپی داریم؟

زمانی که برای معاینه به پزشک متخصص مراجعه می‌کنید، اگر متخصص تشخیص دهد که ممکن است چیزی در مورد دهانه رحم شما درست نباشد، احتمالا از شما می‌خواهد تا برای مطمئن شدن کولپوسکوپی را انجام دهید. برخی از این تشخیص ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نتایج آزمایش پاپ اسمیر شما غیر طبیعی بوده باشد.
 • در طول معاینه لگن دهانه رحم شما غیر طبیعی به نظر برسد.
 • آزمایشات نشان دهنده این باشد که شما دارای ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV هستید.
 • خونریزی بی دلیل و خارج از دوران پریودی دارید.

پزشک به کمک کولپوسکوپی می‌تواند سرطان دهانه رحم، زگیل تناسلی، سرطان واژن و سرطان فرج را نیز تشخیص دهد. بعد از اینکه پزشک نتایج کولپوسکوپی شما را دریافت کرد بررسی های لازم را انجام می‌دهد تشخیص می‌دهد که آیا شما نیاز است که آزمایشات بیشتری را انجام دهید یا خیر.

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

شما بر روی صندلی معاینه دراز خواهید کشید و پزشک با استفاده از اسپکولوم برای باز نگه داشتن واژن دهانه رحم شما را بررسی می کند. سپس یک سواب پنبه‌ای را در محلولی شبیه سرکه می‌مالند و از آن برای پاک کردن دهانه رحم و واژن استفاده می‌کنند. ممکن است کمی بسوزد، اما به آن‌ها کمک می‌کند سلول‌هایی را که طبیعی به نظر نمی‌رسند ببینند.

سپس از کولپوسکوپ برای بررسی دهانه رحم و فرج شما استفاده می کنند.

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود
کولپوسکوپی چگونه انجام می شود

چگونه برای انجام کولپوسکوپی آماده شوم؟

چیزی را داخل واژن خود قرار ندهید – مانند پماد ها. این کار دیدن دهانه رحم را برای پزشک دشوار می کند. و از چند روز قبل از تامپون استفاده نکنید یا رابطه واژینال نداشته باشید.

اگر در روز ویزیتتان پریود شدید است، با پزشک خود تماس بگیرید تا دوباره برنامه ریزی کند. و اگر داروهایی مصرف می کنید که خون شما را رقیق می کنند، به آنها اطلاع دهید. اینها می توانند باعث خونریزی شدید در طول عمل شوند، به خصوص اگر بیوپسی انجام دهید، یعنی برداشتن یک قطعه کوچک از بافت برای آزمایش.

در نهایت، اگر باردار هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. شما هنوز هم می توانید کولپوسکوپی انجام دهید، اما آنها احتمالاً ترجیح می دهند بیوپسی را انجام ندهند.

آیا به بیوپسی دهانه رحم نیاز دارم؟

فقط در صورتی که پزشک شما چیزی را پیدا کند که در طول کولپوسکوپی شما طبیعی به نظر نمی رسد. اگر چندین ناحیه را پیدا کنند که درست به نظر نمی رسد، آن ها را نیز بیوپسی می کنند.

پزشک شما بیوپسی را در طول کولپوسکوپی انجام می دهد. آنها از یک ابزار تیز برای نمونه برداری از بافت از ناحیه غیر طبیعی استفاده می کنند. ناراحت کننده خواهد بود — فشار یا گرفتگی خفیف را احساس خواهید کرد. احتمالاً درد شدیدی احساس خواهید کرد.

آیا به بیوپسی دهانه رحم نیاز دارم
آیا به بیوپسی دهانه رحم نیاز دارم

نتایج کولپوسکوپی چه چیزی را نشان می دهد؟

کولپوسکوپی یک روش پزشکی است که برای بررسی دهانه رحم، واژن و فرج برای تشخیص علائم بیماری استفاده می شود. معمولا زمانی انجام می شود که تست پاپ اسمیر و یا HPV نتایج غیرطبیعی را نشان دهد. در طول این روش، پزشک از یک دستگاه بزرگ‌نمایی به نام کولپوسکوپ برای مشاهده دقیق بافت استفاده می‌کند. کولپوسکوپ وارد واژن می شود و پزشک می تواند برای تجزیه و تحلیل بیشتر از بافت عکس بگیرد.

نتایج کولپوسکوپی می تواند به پزشک در تشخیص هر گونه مشکلی که ممکن است وجود داشته باشد کمک کند. این نتایج می تواند نشان دهد که آیا سلول های غیرطبیعی مانند سلول های پیش سرطانی یا سرطانی در بافت وجود دارد یا خیر. نتایج همچنین می‌تواند نشان دهد که آیا عفونتی مانند عفونت HPV یا هر گونه التهابی وجود دارد یا خیر. بسته به نتایج، پزشک ممکن است آزمایش یا درمان بیشتری را توصیه کند.

به طور کلی، کولپوسکوپی ابزار مهمی در تشخیص هرگونه مشکلی است که ممکن است در دهانه رحم، واژن و فرج وجود داشته باشد. این می تواند اطلاعات ارزشمندی را ارائه دهد که می تواند به پزشک کمک کند تا بهترین روش درمانی را تعیین کند.

دوره نقاهت کولپوسکوپی چقدر است؟

وقتی صحبت از دوره بهبودی کولپوسکوپی می شود، خبر خوب این است که معمولاً یک فرآیند بسیار کوتاه و ساده است. به طور کلی، دوره نقاهت برای کولپوسکوپی تنها چند روز است. پس از عمل، ممکن است کمی ناراحتی خفیف مانند گرفتگی یا درد را تجربه کنید، اما این مشکل باید ظرف چند روز برطرف شود. همچنین ممکن است مقداری لکه بینی یا خونریزی خفیف را تجربه کنید که طبیعی است و باید ظرف چند روز متوقف شود. همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند تا چند روز از رابطه جنسی یا استفاده از تامپون خودداری کنید.

از نظر مراقبت های بعدی، پزشک شما ممکن است یک ویزیت بعدی را برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن روش برایتان توصیه کند. این ویزیت ممکن است برای چند هفته بعد از عمل برنامه ریزی شود. علاوه بر این، ممکن است از شما خواسته شود که در آینده برای کولپوسکوپی دیگری برای نظارت بر هرگونه تغییر مراجعه کنید.

به طور کلی، دوره نقاهت برای کولپوسکوپی معمولاً بسیار کوتاه و ساده است. با مراقبت و پیگیری مناسب، باید بتوانید در عرض چند روز فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. با این حال، پیروی از دستورالعمل های پزشک برای اطمینان از بهبود موفقیت آمیز بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: انواع جراحی زیبایی واژن در کرج

عوارض کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یک روش پزشکی است که برای بررسی دهانه رحم، واژن و فرج از نظر هرگونه ناهنجاری استفاده می شود. این یک روش ایمن و موثر برای تشخیص هر گونه مشکل بالقوه در ناحیه، مانند سلول های پیش سرطانی یا سرطانی است. با این حال، مانند هر روش پزشکی، برخی از عوارض احتمالی مرتبط با کولپوسکوپی وجود دارد.

شایع ترین عارضه ناراحتی یا درد در حین عمل است. این معمولاً به دلیل قرار دادن اسپکولوم و استفاده از کولپوسکوپ است که می تواند باعث ناراحتی شود. علاوه بر این، برخی از زنان ممکن است پس از عمل، خونریزی خفیف یا لکه بینی را تجربه کنند. سایر عوارض احتمالی عبارتند از عفونت، جای زخم و واکنش آلرژیک به داروهای مورد استفاده در طول عمل.

در موارد نادر، کولپوسکوپی می تواند باعث پارگی دهانه رحم شود که می تواند منجر به خونریزی شدید و سایر عوارض جدی شود. اگر این اتفاق افتاد، مهم است که فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. همچنین رعایت دقیق دستورات پزشک پس از انجام عمل، مانند پرهیز از رابطه جنسی برای چند روز و استفاده از نوار بهداشتی در صورت خونریزی بسیار مهم است.

به طور کلی، کولپوسکوپی یک روش ایمن و موثر است که می تواند به تشخیص هر گونه مشکل بالقوه در دهانه رحم، واژن و فرج کمک کند. با این حال، مهم است که از عوارض بالقوه ای که ممکن است رخ دهد آگاه باشید و در صورت بروز هرگونه مشکل به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

اگر اخیراً کولپوسکوپی انجام داده اید، مهم است که از علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده یک عارضه باشد آگاه باشید. اینها شامل خونریزی شدید، درد شدید شکم، تب و ترشحات بدبو است. همچنین مهم است که از هرگونه تغییر در چرخه قاعدگی خود آگاه باشید، زیرا این می تواند نشانه ای از یک عارضه باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، مهم است که در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است آزمایش ها یا درمان های بیشتری را برای کمک به حل مشکل توصیه کند. سایر علائم و نشانه هایی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از درد لگن، احساس سوزش درد هنگام ادرار و ترشحات غیر معمول واژن. اگر هر یک از این موارد را تجربه کردید، مهم است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید. عوارض کولپوسکوپی می تواند جدی باشد، بنابراین مهم است که از علائم و نشانه ها آگاه باشید و در صورت مشاهده هر یک از آنها به متخصص مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: لابیاپلاستی در کرج

سوالات متداول کولپوسکوپی

دکتر خواجه وند

دکتر ناهید خواجه وند

متخصص زنان، زایمان و نازایی، اتمام پزشکی عمومی در سال 92 از دانشگاه بزشکی ایران، گذراندن دوره تخصصی از سال 95 تا 99 در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، دارای بورد تخصصی زنان و زایمان ، گذراندن سه دوره جراحی زیبایی زنان

10 پاسخ
  1. سلام خیر. در صورت مشکوک بودن تست پاپ اسمیر، ممکن است پزشک از شما بخواهد کولپوسکوپی انجام دهید.

 1. سلام من روی واژنم یکسری برآمدگی هست باید کولپوسکوپی انجام بدم؟؟لطفا جواب بدین خیلی نگرانم

  1. سلام باید به پزشک مراجعه کنید و بعد از معاینه پزشک تشخیص میدهد که به کولپوسکوپی نیاز هست یا خیر.

 2. سلام من وقتایی که پریود نیستمم بعضی وقتا خونریزی میکنم یعنی صبح پامیشم میبینم خونریزی کردم ولی پریود نیستم و فقط همون روز بوده باید چیکار کنم ؟ کولپوسکوپی باید انجام بدم ؟؟

  1. سلام باید به پزشک مراجعه کنید و بعد از معاینه پزشک تشخیص میدهد که به کولپوسکوپی نیاز هست یا خیر.

  1. سلام خیر لازم نیست، بعد از معاینه و تشخیص نوع عفونت پزشک براتون آنتی بیوتیک و پماد های واژینال تجویز میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا